SYDNEY. Silná búrka s vetrom presahujúcim v nárazoch 135 kilometrov za hodinu bičuje juhovýchod Austrálie už tretí deň.
Zatiaľ sú hlásení najmenej traja mŕtvi a traja nezvestní. Úrady v štáte Nový južný Wales vyhlásili stav prírodnej katastrofy potom, čo živel strhával stĺpy elektrického vedenia, stromy a strechy a bez elektrickej energie zostalo viac než 200 000 domácností.
Vytvára sa druhý búrkový systém
Austrálsky meteorologický úrad navyše varoval, že nad hladinou mora severne od mesta Sydney sa vytvára druhý búrkový systém. Sprievodný vietor tejto búrky podľa údajov úradu dosahuje v nárazoch až do 100 kilometrov za hodinu a bičuje východné pobrežie Austrálie.
"Stále máme pred sebou niekoľko náročných hodín, keďže tento typ počasia pokračuje v presune (nad Austráliu)," uviedol premiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales Mike Baird a dodal: "Naďalej je to veľmi nebezpečné."
Najviac postihnuté je mesto Dungog
Prudký lejak zasiahol východné pobrežie vrátane metropole Sydney, kde museli zrušiť alebo odkloniť viacero letov a uzavrieť prístav. Úrady pre rozbúrené more uzavreli aj najväčší uhoľný prístav na svete Newcastle.
"Máme tu pokračujúci vietor, dážď a náhle povodne," povedal premiér štátu Nový južný Wales Mike Baird, podľa ktorého sa škody vyšplhajú do miliónov dolárov.
Najviac postihnuté je mesto Dungog ležiace asi 200 kilometrov severne od Sydney, kde zahynuli dvaja starší muži a jedna žena.
Austrálska Poisťovacia rada vyhlásila dnes tamojšiu smršť za katastrofu po tom, ako zaznamenala tisícky poistných udalostí v hodnote za milióny austrálskych dolárov.
V oblasti spadlo už vyše 40 centimetrov zrážok, čo viedlo k náhlym povodniam na viacerých miestach.
Desiatky ľudí tak zostali uviaznuté v autách či na strechách svojich domov, zatopené sú aj cesty a železnice. Stovky škôl v oblasti zostali zatvorené.
Photos show storm's path of destruction on east coast of Australia: Three people are dead, and two more are mi... http://t.co/nTno1YLBgH
— be SMART (@SSMAAds) April 22, 2015