Rodiny obetí uprednostňujú pred trestom smrti doživotie.
BOSTON. „Silný Boston!“ vykríkol etiópsky bežec Lelisa Desisa, keď ako prvý prebehol víťaznú čiaru na tohtoročnom, už 19. ročníku bostonského maratónu. Nejde však o prvé víťazstvo Desisu. Pred dvoma rokmi bol tiež prvý, avšak na počesť obetí bombových útokov sa rozhodol medailu venovať mestu.
„Myslím, že táto medaila je už pre mňa“ povedal reportérom po úspešnom finiši. Minulý rok štartoval tiež, avšak kvôli zraneniu maratón nedokončil. Tento rok s časom 2 hodiny, 9 minút a 17 sekúnd si zaslúžene prebral svoju druhú medailu, ktorá mu tento krát aj ostane.
Proces s Carnajevom pokračuje
V Bostone boli stopy teroristického útoku spred dvoch rokov boli viditeľné v podstate všade. Maratón sprevádzali bezpečnostné opatrenia, ktoré boli posilnené predovšetkým v úsekoch, kde sa útoky pred dvoma rokmi odohrali a na štartovej a cieľovej čiare.
Heslo „Boston strong“ (Boston, buď silný) sa stalo mottom po útoku z 15. apríla 2013, ktorý zabil troch ľudí a ďalších 264 zranil.
Načasovanie maratónu tento rok pripadlo aj na začiatok druhej fázy súdneho procesu s podozrivým Džocharom Carnajevom.
Ten bol už uznaný vinným vo všetkých tridsiatich bodoch obžaloby, avšak v utorok sa začne pojednávanie o výške trestu, ktorý by mal byť známy najneskôr do mesiaca. Možnosti sú v podstate len dve: doživotné väzenie, alebo trest smrti.
Carnajev je vinný z útoku na bostonský maratón, hrozí mu trest smrtiČítajte
Rodiny obetí sú proti trestu smrti
Názory obyvateľov Bostonu sú podľa agentúry Reuters rozporuplné ohľadom trestu, ktorý si Carnajev zaslúži. Rodiny obetí však v tom majú už jasnejšie a vyjadrili svoje prianie, aby nedostal trest smrti.
„Musíme prekonať svoju túžbu po pomste“ vyhlásili Jessica Kensky a Patrick Downes, ktorí obaja po útoku prišli o nohy.
„Sme presvedčení, že najlepší spôsob ako sa pohnúť vpred a dosiahnuť naše ciele je doživotný trest vo väzení bez možnosti podmienečného prepustenia“ cituje ich agentúra Reuters. Rodina osemročného chlapca, najmladšej obete útokov, minulý týždeň vystúpila s podobným prehlásením.
Motivácia rodín nesúvisí s ich filozofickým odporom voči trestu smrti, ale skôr s praktickými dôvodmi. Doživotie bez možnosti odvolania by totiž ušetrilo rodiny obetí od ďalšieho naťahovania súdneho procesu, ktorý by aj s odvolaniami mohol trvať roky.