Rusko podľa odhadov niektorých odborníkov utrpelo straty v celkovej výške 25 miliárd eur.
MOSKVA. Sankcie uvalené na Rusko pre jeho angažovanosť v ukrajinskej kríze budú aj naďalej v tomto roku sužovať ruskú ekonomiku. Očakáva to premiér Dmitrij Medvedev.
Situácia mohla byť aj horšia
"Straty z reštrikcií, ktoré boli zavedené, sú značné. Podľa odhadov niektorých zahraničných odborníkov utrpelo Rusko straty v celkovej výške 25 miliárd eur, čo je 1,5 percenta hrubého domáceho produktu ," povedal Medvedev v rámci výročnej správy v Štátnej dume.
"V roku 2015 sa môžu niekoľkokrát zvýšiť," dodal premiér.
Podľa Medvedeva sa ekonomika krajiny v prvom kvartáli tohto roka oslabila asi o dve percentá, ekonomická situácia sa však stabilizuje.
"Negatívne trendy v ekonomike aj tohto roku pokračujú. Od januára do marca sa oslabil HDP oproti prvému kvartálu roku 2014 asi o dve percentá, objem priemyselnej produkcie o 0,4 percenta," konštatoval Medvedev.
Pripustil však, že situácia mohla byť oveľa horšia, no Rusko sa jej prispôsobuje.
Krym ako Berlínsky múr
Sankcie spojil s vlaňajším pripojením ukrajinského polostrova Krym k Rusku a zdôraznil, že "tento historický krok bol oprávnený".
"Pre mnohých bol návrat Krymu napravením historickej nespravodlivosti, čo sa svojím významom vyrovnalo pádu Berlínskeho múra, zjednoteniu Nemecka, či návratu Hongkongu a Macaa do Číny," povedal niekdajší prezident a dnešný premiér.
Rusko anektovalo Krymský polostrov a mesto Sevastopoľ po referende z marca 2014, v ktorom sa podľa oficiálnych výsledkov väčšina obyvateľstva vyslovila za pripojenie tohto dovtedy ukrajinského územia k Rusku.
Západ sporné referendum odmietol uznať a za ohrozenie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny uvalil sériu sankcií na ruských i krymských predstaviteľov.