Súd dospel k záveru, že Mursí nesie zodpovednosť za násilnosti, ku ktorým došlo v decembri 2012.
KÁHIRA. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala na zopakovanie súdneho procesu so zosadeným egyptským prezidentom Muhammadom Mursím pred civilným súdom alebo na jeho prepustenie na slobodu.
Amnesty tak reagovala na verdikt súdu, ktorý Mursího, zosadeného armádou v roku 2013, odsúdil na 20 rokov väzenia za podiel na zabití protivládnych demonštrantov z roku 2012.
Prvý rozsudok
Súd dospel v utorok k záveru, že Mursí nesie zodpovednosť za násilnosti, ku ktorým došlo v decembri 2012 pred prezidentským palácom v Káhire.
Stúpenci Mursího Moslimského bratstva vtedy zaútočili na opozičných aktivistov a rozpútali tak krviprelievanie, ktoré si vyžiadalo najmenej desať životov.
Súd zasadajúci v provizórnej sále v budove policajnej akadémie vymeral rovnaký trest ako Mursímu aj ďalším 12 spoluobvineným, prevažne popredným predstaviteľom Moslimského bratstva.
Verdikt, voči ktorému je ešte možné podať odvolanie, je vôbec prvým rozsudkom nad Muhammadom Mursím. Bývalá hlava štátu, zadržiavaná v prísne stráženej väznici neďaleko prístavu Alexandria, čelí obvineniam aj v iných súdnych kauzách.
Kritiky z viacerých strán
Amnesty International vo svojom vyhlásení označila rozsudok za "výsmech spravodlivosti", ktorý ničí aj posledné ilúzie o nezávislosti a nezaujatosti v egyptskom justičnom systéme.
Rozsudok nad Mursím kritizoval aj bývalý minister jeho vlády Amr Darrag, ktorý je popredným predstaviteľom islamistickej, úradmi zakázanej organizácie Moslimské bratstvo.
Darrag vyhlásil, že Mursího odsúdenie na 20 rokov väzenia je testom pre svetové spoločenstvo. Ak proti nemu svet nebude namietať, budú nasledovať ešte tvrdšie tresty, upozornil.
"Ak svetové spoločenstvo vydá len niekoľko vyhlásení a bude sa len prizerať, čo (aj) sudcovia očakávajú, myslím si, že ich to povzbudí, aby udeľovali tvrdšie tresty, medzi ktorými by mohol byť aj trest smrti," uviedol Darrag v interview, ktorý agentúre Reuters poskytol v Istanbule.
Muhammad Súdán z Moslimského bratstva sa v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Džazíra vyjadril, že súdny proces s exprezidentom bol "politickou fraškou". Mursí a ľudia obvinení spolu s ním sú podľa neho "obeťami..., keď sa polícia a armáda prizerali, ako opozícia útočí na prezidentský palác".
Egyptský novinár Jahjá Ghánim pre al-Džazíru povedal, že egyptská vláda verdiktom nad Mursím vyslala signál, že "nebude tolerovať žiadnu opozíciu". "Celé to bolo od začiatku politicky vykalkulované. Egypťanom a celému svetu to vysiela signál, že v Egypte nemá budúcnosť žiadna civilná vláda," upozornil.