Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Jeho úlohou bolo triediť peniaze – poľské zloté, grécke drachmy, francúzske franky aj talianske líry. Všetky zhabali Židom pred tým, ako ich zabili v koncentračnom tábore. Účtovníka z Auschwitzu, ako bývalého nacistického dozorcu Oskara Gröninga prezývali, od utorka súdia v nemeckom Lüneburgu.
Dnes 93-ročný Gröning mal podiel na smrti asi 300-tisíc prevažne maďarských Židov v Osvienčime. Podľa denníka Guardian ide o symbolický akt v snahe nemeckých úradov zavrieť posledných nacistických dozorcov pred tým, ako umrú.
Zbieral batožinu
Gröning v rozhovore pre Hannoversche Zeitung tvrdí, že nikdy nenašiel „vnútorný pokoj“, vinu z právneho hľadiska však odmieta. „Bol som len malým článkom veľkej mašinérie,“ napísal vo svojej autobiografii. V utorok na súde podľa Sky News pred niekoľkými bývalými väzňami z koncentračného tábora pripustil, že cíti „morálnu vinu“ a žiadal o odpustenie.
Gröning sa do nacistických jednotiek SS prihlásil dobrovoľne ako 20-ročný aj pre vojnovú horlivosť a „eleganciu uniforiem“, píše Daily Telegraph. Ako vyškolený bankár v najväčšom nacistickom koncentračnom tábore pomáhal zbierať a zaznamenávať majetky dovezených Židov.
„Rada by som ho videla pred súdom priznať, či si vôbec uvedomuje, čo to znamená, že bol v Auschwitzi, nieto že ešte zrejme vzal batožinu niektorým zo 49 členov mojej rodiny, ktorí tam boli zavraždení,“ povedala podľa Guardianu 90ročná Eva Fahidiová z Budapešti, ktorá naposledy videla svoju mamu na rampe pred táborom Auschwitz– Birkenau.
Dodnes len 43 z 6500 členov SS, ktorí pracovali v koncentračných táboroch, čelilo trestnému stíhaniu, 25 z nich sa dostalo do väzenia. Nemecko sa teraz snaží odsúdiť posledných žijúcich.
Gröning je pritom jedným z mála, čo o svojom pôsobení v tábore otvorene hovoril, napísal aj knihu.
Videl zomrieť dieťa
Na súde priznal, že videl, ako ďalší dozorca zabil malé dieťa. Argumentoval však, že neskôr požiadal o presun z Auschwitzu. Ak ho uznajú za vinného, mal by dostať tri až pätnásť rokov väzenia.
„Podstatou je, že niekto, kto bol kolesom v mašinérii holokaustu, bol takisto zodpovedný za vraždenie,“ povedala pre Daily Telegraph na súde 87-ročná Hedy Bohmová, ktorá takisto holokaust prežila. „Dúfam, že teraz sa môj príbeh uzavrie,“ dodáva.