SME

Európa sa rozhoduje, ako pomôcť migrantom na mori

Jednou z možností je aj priamy vojenský zásah v Líbyi proti gangom prevádzačov.

Ani najnovšie správy ďalších migrantov neodradili od toho, aby nastúpili do provizórnych plavidiel v snahe hľadať lepší život v Európe.Ani najnovšie správy ďalších migrantov neodradili od toho, aby nastúpili do provizórnych plavidiel v snahe hľadať lepší život v Európe. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Zatiaľ čo európsky lídri diskutujú o možných riešeniach fenoménu migrantov na mori, cez Stredozemné more prichádzajú do Európy stále nové lode.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v Taliansku v utorok ráno potvrdila, že na palube lode, ktorá sa v nedeľu potopila našlo smrť asi 800 ľudí: „Na palube bolo niečo cez 800 ľudí vrátane detí vo veku 10 až 12 rokov. Boli tam Sýrčania, Eritrejčania, Somálčania“ cituje ju Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nápor migrantov neprestáva Presný počet obetí sa asi nikdy nedozvieme. Hoci sa spočiatku hovorilo o 700 ľuďoch na palube, jeden z migrantov pôvodom Bangladéšan, informoval podľa agentúry Reuters talianskych záchranárov, že na palube mohlo byť dokonca až 950 ľudí, z toho 200 žien a detí.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok migračnej sezóny je v Stredomorí už v plnom prúde a ani najnovšie správy ďalších migrantov neodradili od toho, aby nastúpili do provizórnych plavidiel v snahe hľadať lepší život v Európe.

V pondelok bol hlásený ďalší smrteľný prípad o drevenej bárke, ktorá stroskotala pri pobreží gréckeho Rodosu. Podľa gréckej pobrežnej stráže zahynuli najmenej traja ľudia vrátane jedného dieťaťa, ktorí smerovali z tureckého pobrežia. Podľa agentúry Reuters sa podarilo zachrániť asi 80 ľudí.

Taliansky premiér Matteo Renzi v pondelok potvrdil tiež ďalšie dva prípady volania o pomoc z dvoch lodí, ktoré smerovali z Líbye a mohli spolu prevážať 400-450 ľudí, uvádza britský Telegraph.

Európa musí konať V pondelok sa v Luxemburgu stretli ministri zahraničných vecí a vnútra na mimoriadnom stretnutí, aby prediskutovali ďalšie urgentne potrebné kroky EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka EÚ pre vonkajšie záležitosti vyhlásila po príchode, že EÚ už „nemá žiadne výhovorky nekonať“ a požadovala od členských štátov „okamžité kroky“.

Možností pre EÚ viacero, patrí sem napríklad rozpočtové posilnenie štátov, ktoré bojujú s fenoménom migrantov po mori alebo poskytnutie ďalších nástrojov agentúre Frontex (Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie) pre posilnenie ochrany vonkajších hraníc.

Tento názor podporuje aj francúzsky minister pre európske záležitosti Harlem Désir: „Potrebujeme oveľa väčšie zdroje pre hraničné kontroly, sledovanie hraníc...A vtedy keď je to nevyhnutné pre pomoc ľuďom, ktorí sú v ohrození pri stroskotaní” vysvetľoval v Luxemburgu.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí zdôrazňujú aj potrebu konať priamo v krajinách pôvodu migrantov. Britský minister zahraničia Philip Hammond zdôraznil prvok boja proti obchodovaniu s ľuďmi: „Kríza vyžaduje komplexnú európsku odpoveď vrátane zamerania sa na zločincov, ktorí riadia túto dopravu” cituje ho The Telegraph.

Vojenský zásah Zlepšenie životných podmienok v krajinách pôvodu migrantov ako prevencia je ďalší dôležitý, hoci ťažko dosiahnuteľný krok. Český premiér Bohuslav Sobotka vyhlásil, že „EÚ sa jednoznačne musí sústrediť na ukončenie občianskej vojny v Líbyi.”

Taliansko dokonca zvažuje istú formu vojenského zásahu proti prevádzačom z Líbye, ktorý by mohol byť inšpirovaný protiteroristickými operáciami spojencov proti Islamskému štátu, navrhoval taliansky minister zahraničia Paolo Gentiloni. „Hypotéza vojenskej intervencie v Líbyi nie je na stole...Ale čo je možné, sú presne mierené zásahy na zničenie zločinných skupín” opisoval taliansky premiér Matteo Renzi podľa Telegraphu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor má aj Malta, jej premiér Joseph Muscat hovorí o potrebe „zabezpečiť líbyjské hranice a zlomiť zločinecké siete”, píše Times of Malta. Pre tento cieľ sa budú obe krajiny snažiť získať aj ostatných európskych lídrov.

10-bodový plán Európskej komisie Európska komisia predstavila ministrom v Luxemburgu svoj 10-bodový plán pre riešenie krízy. Ten obsahuje okrem posilnenia misií v Stredomorí aj zber odtlačkov prstov všetkých migrantov a okamžitý návrat nelegálnych migrantov do krajiny pôvodu. Jeden z bodov plánu je aj pilotný program presídľovania utečencov do všetkých 28 krajín Únie. Podľa Times of Malta je jeden z bodov programu aj „systematické úsilie zachytávať a ničiť plavidlá, ktoré prevádzači využívajú”.

Ďalšie konkrétne kroky vrátane schválenia tohto plánu Európskej komisie by mali lídri prediskutovať vo štvrtok, kedy do Bruselu zvolal mimoriadny summit predseda Európskej rady Donald Tusk.

SkryťVypnúť reklamu

#FortressEurope:4-y/o boy among 3 migrants drowned near #Rhodes #Greece-VIDEO http://t.co/cyxAeNMbow #RefugeeStruggle pic.twitter.com/Uf15f0GJiP

— th anonymous (@ori_no_co) 20. Duben 2015

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 493
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 978
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 267
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 181
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 966
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 634
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu