SME

Zo Stredozemného mora sa stane obrovský cintorín, tvrdí komisár OSN

Únia by mala otvoriť zákonné cesty, ktoré umožnia vstup migrantom, pretože potrebuje ich prácu, povedal komisár Zajd Raad Husajn.

Príslušníci talianskej pobrežnej stráže počas vylodenia mŕtveho tela. Pri utečeneckej dráme v Stredozemnom mori až 700 ľudí zahynulo po tom, ako sa v noci zo soboty na nedeľu prevrátila loď s utečencami na palube.Príslušníci talianskej pobrežnej stráže počas vylodenia mŕtveho tela. Pri utečeneckej dráme v Stredozemnom mori až 700 ľudí zahynulo po tom, ako sa v noci zo soboty na nedeľu prevrátila loď s utečencami na palube. (Zdroj: TASR/AP)

ŽENEVA. Európa sa obracia chrbtom k niektorým z najzraniteľnejších migrantov a riskuje, že sa zo Stredozemného mora stane obrovský cintorín. V Ženeve to v pondelok povedal vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn.

Európska únia by mala prijať "kultivovanejší, odvážnejší a menej bezcitný prístup" voči utečencom, ktorí "často zomrú pri snahe dostať sa na jej územie na lodiach neschopných plavby na mori," citovala Husajna agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politika EÚ je podľa komisára OSN "krátkozraká" politická reakcia, "ustupujúca xenofóbnym populistickým hnutiam, ktoré otrávili verejnú mienku v tejto záležitosti".

SkryťVypnúť reklamu

EÚ by mala otvoriť zákonné cesty, ktoré umožnia vstup migrantom, pretože potrebuje ich slabo kvalifikovanú prácu, povedal ďalej Husajn. Zdôraznil, že utečenci majú právo na azyl a ich rodiny právo na to, žiť spoločne.

Prečítajte si tiež: Na Maltu priviezli 24 obetí nehody lode so stovkami migrantov Čítajte 

Zlyhanie vládnej moci

Práve nedostatok zákonných ciest vyvolal problém s pašovaním ľudí, ktorý je príznakom a nie príčinou terajšej "zúfalej situácie". "Povedzme si jasne, že dnešné presuny cez Stredozemné more sú iba zriedkavo celkom 'dobrovoľné', v pravom zmysle toho slova," pokračoval Husajn.

"Sú výsledkom pokračujúceho zlyhania vládnej moci spolu s kolosálnym zlyhaním súcitu," dodal.

EÚ by podľa neho mala nahradiť svoju operáciu Triton obmedzenú na kontrolu vonkajších hraníc celoeurópskou pátracou a záchrannou operáciou. Vyjadril ľútosť z toho, že Taliansko vlani pre nedostatok prostriedkov ukončilo svoju širšiu pátraciu a záchrannú operáciu Mare Nostrum.

SkryťVypnúť reklamu

"Zastavenie záchrany utečencov v núdzi neviedlo k menšej migrácii ani k zníženiu pašovania (ľudí), iba k väčšiemu počtu úmrtí na mori, ako ukázala nedávna tragédia," vyhlásil komisár OSN.

Prečítajte si tiež: Tusk zvolal mimoriadny summit Únie kvôli utečencom na štvrtok Čítajte 

Lajčák: Prioritou je zastaviť umieranie

Prioritou všetkých priorít v súvislosti s utečeneckými tragédiami na mori je zastaviť zomieranie nevinných ľudí snažiacich dostať sa do Európy a zabrániť špinavému biznisu prevádzačov, ktorí bez škrupúľ a s vidinou ziskov obetujú ľudské životy.

Uviedol to v pondelok šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.

Európski diplomati podľa Lajčáka diskutujú o všetkých politických a právnych opatreniach riešenia tohto narastajúceho problému.

"Je jasné, že tento problém vzniká dávno predtým, ako sa ľudia nalodia. Čiže treba tento problém riešiť už v krajinách, odkiaľ utečenci prichádzajú," konštatoval Lajčák.

SkryťVypnúť reklamu

Deväťdesiat percent nelegálnych utečencov prichádza k európskym brehom cez Líbyu, ale nie sú to Líbyjčania. Aj preto treba zabrániť tomu, aby sa títo ľudia do Líbye dostali.

Práve v Líbyi prekvitá podľa zdrojov EÚ biznis s pašovaním ľudí, pričom jeho organizátori neváhajú preťažovať lode smerujúce do Európy. Tie vyrážajú najmä z prístavu Syrta.

Lajčák priznal, že ide o problém, ktoré ma hlboké korene. Slovensko sa k celkovej situácii stavia z pozície, že ide o európsky problém, hoci krajiny ako Malta, Taliansko či Grécko sú náporu utečencov vystavené najviac. Celoeurópske riešenie musí byť podľa neho založené na rešpektovaní zákonov a medzinárodného práva.

Predstavili krízový plán

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimítris Avramópoulos v pondelok predstavil 10-bodový akčný plán, ktorý má byť odpoveďou na migračnú krízu v Stredomorí po tom, ako v uplynulých dňoch vyvolali znepokojenie nehody lodí so stovkami obetí na životoch.

SkryťVypnúť reklamu

Urobil tak na spoločnom zasadnutí s ministrami zahraničných vecí a vnútra členských krajín v Luxemburgu, ktorému predsedala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Podľa zverejnenej tlačovej správy Brusel navrhuje súbor "okamžitých krokov" vrátane posilnenia príslušných operácií EÚ v Stredomorí, a to po finančnej, ako aj po kompetenčnej stránke.

"Hrozivá situácia v Stredomorí nie je novou ani prechodnou skutočnosťou. A preto Komisia v máji príde so súhrnnou Európskou agendou pre migráciu, aby sa zamerala na štrukturálne problémy," vyhlásili predstavitelia EK s tým, že navrhovaných 10 krokov má slúžiť na "dosiahnutie okamžitej zmeny".

Približne 110 kilometrov od pobrežia Líbye sa v nedeľu prevrátila loď s najmenej 700 migrantmi, z ktorých sa podľa talianskej pobrežnej stráže podarilo zachrániť len 28.

SkryťVypnúť reklamu

Udalosť predstavuje jednu z najhorších tragédií v súvislosti s masovým prílevom nelegálnych migrantov do Európy naprieč Stredozemným morom. V prípade potvrdenia počtu obetí by celková bilancia od začiatku roka presiahla 1500 mŕtvych.

Utečenecká kríza vo svete

Súvisiace témy: Európska únia, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 113
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 931
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 444
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 279
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 082
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu