RÍM. Zahraničná intervencia v Líbyi ako súčasť možného riešenia imigračnej krízy, počas ktorej v Stredozemnom mori zomierajú migranti, nie je v pláne, povedal v pondelok taliansky premiér Matteo Renzi.
Na spoločnej tlačovej konferencii s kolegom z Malty Renzi uviedol, že jedinou cestou na zastavenie prílevu migrantov do Európy cez Stredozemné more je zastavenie tých, čo tieto riskantné cesty za veľké peniaze organizujú.
Iba zásah medzi bojujúcimi frakciami
Zdôraznil však, že "vojenská intervencia nie je v pláne". Podľa Renziho by mal zásah armády zmysel iba v prípade prímeria medzi bojujúcimi líbyjskými frakciami.
Približne 110 kilometrov od pobrežia Líbye sa v nedeľu prevrátila loď s najmenej 700 migrantmi, z ktorých sa podľa talianskej pobrežnej stráže podarilo zachrániť len 28. Udalosť predstavuje jednu z najhorších tragédií v súvislosti s masovým prílevom nelegálnych migrantov do Európy naprieč Stredozemným morom.
V prípade potvrdenia počtu obetí by celková bilancia od začiatku roka presiahla 1500 mŕtvych.
Polícia rozbila sieť pašerákov
Polícia zároveň v pondelok oznámila, že na juhu Talianska rozbila obrovskú sieť pašerákov, ktorí boli zodpovední za prílev migrantov snažiacich sa cez Stredozemné more dostať do Európy, pričom z týchto transakcií získali množstvo peňazí.
Palermský prokurátor Maurizio Scalia uviedol, že zatykače vydali na 24 osôb, z ktorých 14 sa nachádza v Taliansku a minimálne jeden na slobode v Líbyi.
Na jedného z nich, Etiópčana Ermiasa Ghermaya, vydali zatykač už dávno ešte v súvislosti s prevozom utečencov v októbri 2013, keď pri stroskotaní lode pri talianskom ostrove Lampedusa zahynulo 366 ľudí.
Na pondelňajšej tlačovej konferencii prokurátori uviedli aj detailné výšky poplatkov, ktoré migranti v rámci plavieb platili prievozníkom na každej zástavke.