BERLÍN. Nemecký parlament bude koncom týždňa debatovať o nezáväznej rezolúcii, ktorá označuje masové vyvražďovanie Arménov z čias prvej svetovej vojny za genocídu, čo poburuje predovšetkým Turecko.
Podľa pondelňajších informácií agentúry AP bude návrh dokumentu z dielne vládnych strán predmetom parlamentnej rozpravy v piatok. Predbežný text označuje "osud Arménov za príklad histórii hromadnej deštrukcie, etnických čistiek, vyhosťovania a genocíd" 20. storočia.
Žiadna z vlád v Berlíne sa však dodnes nepridala k približne 20 krajinám sveta, ktoré masakru Arménov vojskami niekdajšej Osmanskej ríše uznali za genocídu. Minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v rozhovore, ktorý v pondelok zverejnil nemecký denník Süddeutsche Zeitung, spochybnil užitočnosť "debaty s politickým nábojom".
Arméni si koncom apríla pripomenú 100. výročie začiatku masového zabíjania zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny. Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, podľa nich v rokoch 1915 až 1917 vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu.
Turci však tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.
Masakru Osmanov voči Arménom uznalo za genocídu viac ako 20 krajín sveta. Vzťahy Ankary a Jerevanu sú najmä preto dlhodobo na bode mrazu.