MOSKVA, BRATISLAVA. Je nepochopiteľné a absurdné, že Nórsko žiada vysvetlenie návštevy ruského vicepremiéra Dmitrija Rogozina na súostroví Špicbergy. Takýto odkaz poslala Moskva do Osla, ktorému sa nepáči, že ruský politik navštívil nórske územie.
Rogozin je totiž na zozname osôb, ktoré si Európska únia po kríze na Ukrajine nepraje na svojom území. K týmto sankciám sa pridalo aj Nórsko, čo ruský rezort diplomacie označil za „poľutovaniahodné“.
Spoločné spravovanie súostrovia Rogozin priletel na ostrovy v sobotu, na Twitteri zverejnil odtiaľ aj fotografiu. Po návšteve hlavného mesta súostrovia Longyearbyen sa vydal k Severnému pólu.
Na Špicbergy letel priamo z ruského územia. On aj ruská vláda tvrdia, že na to majú právo na základe dohody, ktorá hovorí o spoločnom spravovaní súostrovia. Ich názor nezmenilo ani výslovné nórske varovanie, že ľudí zo zoznamu si nepraje ani na Špicbergoch.
Arktické súostrovie bolo terčom územných sporov už od objavenia v 16. storočí. Lákavé je najmä pre nerastné suroviny a možnosti rybolovu v jeho okolí.
Nakoniec sa súboj zúžil na Nórsko a Sovietsky zväz, ktorí sa v roku 1925 dohodli, že Špicbergy budú suverénnym územím Nórska, alebo s istými obmedzeniami.
Nórsko ho napríklad nemôže využívať na vojenské účely a nemôže obmedzovať ekonomickú činnosť a prístup na základe občianstva. Platí teda rovnaké zaobchádzanie s občanmi oboch zmluvných strán. Práve na toto sa odvoláva ruská vláda pri Rogozinovej návšteve.
Logistické dôvody Navyše, ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Rogozinova zastávka na Špicbergoch bola len z „logistických“ dôvodov, keďže hneď po tom letel na Severný pól.
Pre nevhodné počasie sa musel na súostroví zdržať dlhšie, tak sa rozhodol navštíviť banskú osadu Barentsburg, kde žijú takmer výhradne Rusi a Ukrajinci. Tá vznikla ešte v 30. rokoch a teraz tam žije asi 500 ľudí.
Rogozin, blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina a bývalý ruský vyslanec pri NATO známy svojimi tvrdými protizápadnými vyjadreniami, sa už aj v minulosti zviditeľnil provokáciami. Po tom, ako v roku 2014 nepovolili jeho lietadlu preletieť ponad Rumunsko,
Rogozin Bukurešti pohrozil, že "nabudúce príde v bombardéri".
We arrived in Longyearbyen in Spitsbergen pic.twitter.com/C8ZUNu9qLv
— Dmitry Rogozin (@DRogozin) April 19, 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu