RÍM. Pravdepodobne až 700 ľudí zahynulo v noci na nedeľu pri ďalšom lodnom nešťastí, ku ktorému došlo v Stredozemnom mori.
Približne 27 kilometrov od líbyjského pobrežia a dvesto kilometrov južne od talianskeho ostrova Lampedusa sa prevrátila rybárska loď s utečencami smerujúcimi k talianskemu pobrežiu.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie talianskej pobrežnej stráže.
"Doslova sa snažia nájsť ľudí nažive spomedzi mŕtvych plávajúcich vo vode," opísal najnovšiu tragédiu v Stredozemnom mori maltský premiér Joseph Muscat pre Malta Times.
Počas stále prebiehajúcej záchrannej operácie, ktorej sa od polnoci zúčastňujú lode talianskej pobrežnej stráže, maltského vojenského námorníctva, ako aj komerčné plavidlá, sa podľa BBC doteraz podarilo zachrániť len 28 ľudí. Záchranárom sa zatiaľ podarilo vyzdvihnúť z vody 24 mŕtvych tiel. Na operácii sa podieľa dvadsať lodí a tri vrtuľníky.
Únia chráni hranice, nie utečencovČítajte
Chceli upútať pozornosť obchodnej lode
Pokiaľ sa tragická bilancia potvrdí, pôjde o jednu z najhorších katastrof počas dlhoročnej krízy týkajúcej sa migrantov križujúcich Stredozemné more. Počet takýchto obetí by v tomto roku zároveň stúpol na viac než 1 500.
"Ide o tragédiu skutočne obrovských rozmerov, ktorá len dokazuje, že Európa musí zakročiť a nasadiť adekvátne záchranné prostriedky," povedala hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov pre južnú Európu Carlotta Samiová.
Loď sa pravdepodobne prevrátila preto, že sa utečenci zhromaždili na jednom boku plavidla, aby na seba upozornili vo chvíli, keď obďaleč plávala obchodná loď.
K nešťastiu došlo len niekoľko dní po tom, ako organizácia Save the Children oznámila, že po stroskotaní lode s utečencami, ku ktorému došlo taktiež pri líbyjských brehoch, zostalo nezvestných takmer 400 ľudí.
Pápež vyzval svet na rozhodný zásah
Hlbokú bolesť z najnovšej utečeneckej tragédie vyjadril pápež František pred tisíckami veriacich v modlitbe Anjel Pána na námestí svätého Petra vo Vatikáne. Zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo na urýchlené prijatie rozhodných opatrení, aby sa zabránilo ďalšej takejto tragédii.
"Obete sú muži a ženy ako my, naši bratia, ktorí hľadajú lepší život, šťastie, hladní, prenasledovaní, zranení, vyčerpaní, obete vojen," povedal pápež.
"Tvárou v tvár tejto tragédii chcem vyjadriť svoju úprimnú bolesť a sľubujem, že na obete a ich rodiny budem spomínať v modlitbách," uviedol pápež spontánne mimo svoj pripravený príhovor.
Na mieste tragédie prebieha záchranná operácia. FOTO - TASR/AP
Počet utečencov sa zvyšuje
Stredozemné more "sa stalo najnebezpečnejším" zo štyroch hlavných morských trás využívaných utečencami a migrantmi vo svete. Vlani sa touto cestou vydalo až 219.000 ľudí.
Počet lodí prepravujúcich migrantov túžiacich sa dostať do Európy sa v posledných týždňoch výrazne zvýšil. Deje sa tak z dôvodu jarného počasia, pre ktoré sú takéto plavby bezpečnejšie.
Prievozníci, ktorí si často za svoje služby účtujú tisíce eur so záchrannými operáciami maltských a talianskych orgánov vopred rátajú a radi využívajú túto „taxislužbu“ zadarmo. Niektorí z nich dokonca vopred informujú taliansku pobrežnú stráž a vyrážajú z Afriky s polovičným objemom paliva, aby ich na polceste zachránili, píše britský Telegraph.
Počet migrantov sa vo všeobecnosti prudko zvyšuje pre nestabilitu a konflikty v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu. Najväčšiemu náporu utečencov čelí predovšetkým Taliansko, kam tento rok už podľa odhadov dorazilo vyše 20 000 migrantov.