Bagdad 6. januára (TASR) - Zbrojní inšpektori OSN v Iraku navštívili dnes najmenej štyri vedecké a priemyselné objekty, v ktorých pátrali po zakázaných zbraniach hromadného ničenia a uskutočňovali merania rádioaktivity v ovzduší. Oznámilo to dnes iracké ministerstvo zahraničných vecí.
Skupina biológov z Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) uskutočnila prehliadku výskumného ústavu Ibn al-Bitár, približne desať kilometrov severne od Bagdadu, v ktorom sa vyvíjajú a vyrábajú veterinárne prípravky. Ústav spadá pod iracké ministerstvo priemyslu.
Ďalší tím navštívil objekt bývalého centra atómového výskumu at-Tuwajsa južne od Bagdadu, v ktorom skontrolovali odstavené zariadenia a merali mieru rádioaktivity v ovzduší, ktoré by mohli dokázať prípadné pokračovanie v jadrovom výskume.
Priamo v hlavnom meste vykonali chemickí, biologickí a vojenskí experti inšpekciu v servisnej spoločnosti Irackej komisie pre vojenský priemysel, ktorý sa nachádza v bagdadskej štvrti Sabá Ikbar.
Na severe krajiny si zbrojní inšpektori prehliadli obchodné centrum pri treťom najväčšom meste krajiny Mósul a na západe továreň na výrobu insekticídov Falúdža.
Inšpektori UNMOVIC a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) majú na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN zistiť, či režim irackého diktátora Sadáma Husajna nevlastní alebo nevyvíja atómové, biologické alebo chemické zbrane, alebo strely s dlhou dráhou letu. Inšpekcie sa obnovili 27. novembra 2002 po viac ako štvorročnej prestávke.
Šéfovia UNMOVIC a MAAE Hans Blix a Mohamed El-Baradei predložia BR OSN 27. januára správu o priebehu prvých dvoch mesiacov inšpekcií. Podľa minulotýždňovej informácie irackých úradov inšpektori zatiaľ skontrolovali 230 objektov, avšak žiadne zakázané zbrane zatiaľ nenašli.
Iracký líder Sadám Husajn dnes medzinárodných zbrojných inšpektorov obvinil, že pod nátlakom Washingtonu vykonávajú v krajine vojenskú, priemyselnú, vedeckú a politickú špionáž. Podľa Husajna USA vykonávajú na inšpektorov "psychologický nátlak" a nútia ich prekračovať mandát určený BR OSN.
"Inšpekčné tímy zhromažďujú mená irackých vedcov, štátnym predstaviteľom kladú otázky týkajúce sa oblastí, na ktorých sme neboli dohodnutí, a zaujímajú sa o vojenské tábory a nezakázané zbrane. Toto všetko, alebo aspoň čas z toho je typickou špionážnou činnosťou," povedal iracký prezident.
Slová Saddáma Husajna kategoricky odmietol hovorca OSN v Bagdade Hiro Ueki, podľa ktorého si inšpektori vykonávajú svoju prácu objektívne a profesionálne.