Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Po tom, čo v moskovskom kostole spievali Pussy Riot, ponúkli sa, že budú robiť pred katedrálami ochranku. V roku 2011 prišli do Novorossijska s kolónou, ktorú viedol Vladimir Putin v koženej bunde.
Pred rokom zase zorganizovali jazdu zo severovýchodu Ukrajiny až na Krym, aby priviezli zásoby pre proruských militantov.
Noční vlci, ako sa najväčší ruský motorkársky gang nazýva, plánuje budúci týždeň v sobotu začať cestu z Moskvy do Berlína. Tam si chcú údajne 9. mája uctiť padlých sovietskych vojakov pri príležitosti sedemdesiateho výročia konca 2. svetovej vojny. Ich cesta by mala viesť cez Poľsko, Česko aj Slovensko.
Nie všetkým krajinám sa však manifest gangu pozdáva. „Prejazd Nočných vlkov vnímam ako provokáciu,“ povedala v rádiu Tok FM poľská premiérka Eva Kopaczová. Podobný odkaz uverejnil na Twitteri aj český minister zahraničia Lubomír Zaorálek.
Prujezd ruskych motorkaru zvanych Nocni vlci CR vnimam jako provokaci.Budeme muset predevsim hlidat,aby pri prujezdu dodrzeli nase zakony.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) April 16, 2015
Kliknutím zväčšíte.
Zakážu im Berlín Noční vlci, ktorí majú v Rusku asi päťtisíc členov, sa po 5000 kilometrov dlhej ceste chcú zastaviť aj v bývalom koncentračnom tábore Auschwitz. V Berlíne by zase chceli cestu ukončiť v Treptovskom parku pri pamätníku sovietskych vojakov.
Podľa zdroja denníka Die Welt však motorkári povolenie na prejazd Berlínom v konvoji nedostanú. Zorganizovať by však mohli súkromnú párty.
„Viac ako motorkársky gang je to polokriminálna polovojenská jednotka,“ hovorí o skupine bezpečnostný analytik Jaroslav Naď z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku. Viacerí účastníci sú podľa neho trestne stíhaní, boli vo väzení alebo sa verejne chvália tým, že sa zúčastňujú na bojových operáciách či už na východe Ukrajiny, alebo na Kryme.
Šéf gangu Alexander Zaldostanov, prezývaný aj Chirurg, je blízkym priateľom prezidenta Putina. Aj Putin motorkárov považuje za osobnú ochranku.
Poľský minister zahraničia Grzegorz Schetyna však podľa Gazety Wyborczej upozornil, že napriek nesúhlasu je „Poľsko právnou krajinou a každý ju môže navštíviť, ale musí to robiť v súlade s platnými právnymi predpismi“.
Aj Kopaczová povedala, že rozhodnutie nechá na úradníkov na poľských hraniciach. Za udelenie víz je v prípade cesty cez viac európskych krajín zodpovedné práve Poľsko, keďže motorkári cezeň vstúpia do Schengenu.
A motorcycle club plans to ride to Berlin to honor the Red Army’s victory over the Nazis. http://t.co/94hchOHVTJ pic.twitter.com/rk0W2n1ec4
— New York Times World (@nytimesworld) April 16, 2015 Slovensko im v prejazde nebráni Stovky členov gangu v kožených bundách by mali prejsť aj cez Bratislavu. Slovensko zatiaľ žiadne žiadosti o víza nezaregistrovalo, prechodu gangu brániť nebude.
„Ak majú občania Ruskej federácie platné vízum na vstup do Schengenského priestoru, nie sú na sankčnom zozname EÚ a dodržiavajú platné zákony, ich pobyt a pohyb na území SR nie je obmedzený,“ potvrdil hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Šéf gangu Zaldostanov je len na sankčnom zozname Spojených štátov.
Podľa Jaroslava Naďa by však Slovensko malo zaujať k prechodu Nočných vlkov jasný postoj. „Nemá to nič spoločné s ukončením vojny, je to len provokácia. Mali by sme sa pridať k názorom z Česka, Nemecka a Poľska,“ myslí si.
Podľa neho to ukazuje „často latentný postoj Slovenska k tomu, čo sa týka Ruskej federácie, len aby sme ich nejakým spôsobom nehnevali“.
Prečítajte si tiež:
Poliaci odmietajú prejazd ruských motorkárov cez svoje územie