Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Dvaja novinári získajú šancu spraviť rozhovor s vodcom Severnej Kórey. Keď sa o tom dozvie CIA, naverbuje ich, aby Kim Čonguna zabili. Táto zápletka filmu The Interview spôsobila spoločnosti Sony Pictures Entertainment v novembri veľké problémy a ukázala, aký veľký rozsah môžu mať útoky hackerov.
Prvé kyberútoky na Sony sú známe z novembra minulého roku. Spoločnosti spôsobili týždňový výpadok systému. Biely dom vtedy tvrdil, že podľa zistení tajných služieb je za útokom Severná Kórea.
K ďalším útokom, ktoré sa odohrali tesne pred Vianocami, sa prihlásila hackerská skupina Ochrancovia mieru. Jej zámerom bolo dosiahnuť odloženie premiéry filmu The Interview, ktorá bola pripravovaná na 25. decembra.
Ochrancovia mieru vtedy spoločnosti ukradli niektoré pripravované filmy či osobné informácie o celebritách, ale aj o radových zamestnancoch, ktorí pre Sony pracovali. Údaje sa už vtedy ocitli na internete, dostať sa k nim však nebolo také jednoduché.
WikiLeaks released a searchable archive of hacked Sony Pictures emails and documents http://t.co/Seh5mYJC1C pic.twitter.com/u3zrE5qqbm
— The Next Web (@TheNextWeb) April 17, 2015 Aj súkromné emaily Teraz sa rovnaké údaje ocitli na webovej stránke WikiLeaks, ktorá sa snaží zverejňovaním utajovaných dokumentov zvyšovať demokraciu aj transparentnosť. Prakticky každý s prístupom na internet si môže prečítať viac ako 170-tisíc zverejnených e-mailov a 20-tisíc iných dokumentov, ktoré Sony na jeseň hackeri ukradli.
V ľahko vyhľadávateľnom archíve sa objavili konverzácie spoločnosti, ktoré dokazujú jej napojenie na Downing Street, ale aj na Biely dom. Sú však medzi nimi aj súkromné konverzácie zamestnancov.
Večera s Obamom Spoločnosť Sony obvinila WikiLeaks, že jej krádežou dát spôsobila škody. Zverejnenie informácií označila za „nebezpečný trestný čin“.
Podľa vyhlásenia jej hovorcu hackeri ukradli údaje, aby Sony uškodili, a teraz im v ich snahe WikiLeaks pomáha.
„Vehementne nesúhlasíme s tvrdením WikiLeaks, že tento materiál patrí do verejnej sféry, a budeme pokračovať v boji za bezpečie a súkromie našej firmy a jej vyše šesťtisícov zamestnancov,“ píše sa ďalej vo vyhlásení podľa denníka Guardian.
WikiLeaks tvrdí, že jej nešlo o poškodenie samotnej spoločnosti Sony Pictures, ale o odhalenie jej napojení na vládne organizácie, ktoré zverejnené dáta skutočne potvrdzujú.
„Prepojenie Sony Pictures Entertainment s Demokratickou stranou sú v archíve podrobne opísané. Zobrazujú generálneho riaditeľa SPE, ako sa stretáva s prezidentom Obamom na večeri na ostrove Martha’s Vineyard a zamestnancov SPE, ktorí sa zúčastňujú na večerách za účelom získavania peňazí pre Demokratickú stranu,“ tvrdí WikiLeaks.