SOUL. BRUSEL. Študentka Yang Jeong-won nastúpila so svojou triedou na trajekt, ktorý ich mal zobrať na školský výlet. Trajekt však do cieľa, ktorým bol ostrov Jeju, nedorazil a 16. apríla 2014 sa potopil.
Na palube zomrelo 304 ľudí, väčšinou študenti strednej školy. Yang, na rozdiel od svojich spolužiakov, zachránilo neuposlúchnutie posádky, ktorá nariadila všetkým, aby zostali vo svojich kajutách a čakali na záchranárov.
Kapitán opustil topiacu sa loď medzi prvými.
PHOTOS: Remembering the victims of the Sewol ferry disaster. http://t.co/xsU0wAN4Ni pic.twitter.com/RLreYInMfr
— Reuters Top News (@Reuters) April 15, 2015 Výčitky svedomia Yang sa pre Associated Press priznala, že ju trápia výčitky svedomia za to, že prežila: „Podarilo sa mi prežiť, ale mojim priateľom nie. Raz sa mi snívalo, že príbuzní obetí prišli zabiť tých, ktorí sa zachránili.“
To, že sa tieto deti cítia previnilo, podporuje aj chovanie ich okolia. Otec ďalšieho študenta, ktorý tragédiu prežil, pre AP priznal, že ak sa čo i len trošku usmejú, zo svojho okolia počujú výčitku: „Ako sa môžeš usmievať?“
Ostrá zákruta bola zlomovým momentom, ktorý preťažená a nelegálne prerobená loď nezvládla. Obetí mohlo byť menej, nebyť toho, že posádka nariadila cestujúcim, aby ostali vo svojich kajutách.
Tragédia vyvolala v krajine nielen smútok, ale i rozhorčenie.
„Keď sa trajekt prevrátil na stranu, voda začala presakovať a objekty na lodi sa prevracali, tak sa ľudia zranili a tiež sa im zablokovala cesta von,“ píše CNN.
South Korean President calls for #Sewol ferry to be raised "as soon as possible": http://t.co/uHe4w4yODJ pic.twitter.com/HdkXkpMhDi
— CNN International (@cnni) April 16, 2015 Trajekt chcú vytiahnuť Kapitán lode bol v novembri minulého roka odsúdený na 36 rokov väzenia. Za mreže sa dostali aj ďalší členovia posádky.
Doteraz neboli nájdené všetky telá obetí. Medzi deviatimi nezvestnými je aj dcéra (16) Park Eun-mina: „My, rodiny nezvestných obetí, stále prežívame ten deň – 16. apríla 2014. Nemôžem myslieť na nič iné, len na to, aby sa našla moja dcéra a ostatní nezvestní.“
Juhokórejská prezidentka Park Geun-hyeová vyzýva k rýchlej záchrane trajektu, s ktorou chce začať v čo najkratšom čase. To je podľa Národného zhromaždenia „cestou k uzdraveniu mysle obetí, preživších a pozostalých… rovnako aj všetkých občanov.“
Nebude to však jednoduché, podľa CNN vyťahovanie trajektu z vody môže skomplikovať vek lode. Ministerstvo rybolovu upozornilo, že trajekt má už vyše 20 rokov. BBC píše, že podľa vlády bude stáť táto záchranná akcia až 110 miliónov dolárov.
Autor: Paulína Slováková