Záhreb 9. júla (TASR) - Generál chorvátskej vojnovej armády Rahim Ademi, podozrivý zo spáchania vojnových zločinov, sa v nedeľu večer stretol s chorvátskym prezidentom Stipe Mesičom. Po ich stretnutí neboli vydané žiadne vyhlásenia.
Generálovo meno sa v posledných dňoch skloňuje v súvislosti s jednou z dvoch žalôb Medzinárodného súdneho tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu, ktorý zapečatené žaloby spolu so zatykačmi na dvoch chorvátskych občanov doručil vláde v Záhrebe. Dve osoby, ktorých mená zatiaľ zostávajú v tajnosti, sú obvinené z vojnových zločinov.
Chorvátske médiá hneď po piatkovom rozhodnutí vlády vydať oboch podozrivých do Haagu vyjadrili špekulácie, že jedným z dvoch obvinených, ktorých chce hlavná žalobkyňa ICTY Carla del Ponte dostať pred tribunál, môže byť práve generál Ademi.
Rahim Ademi, pôvodom kosovský Albánec, vstúpil do chorvátskej armády v roku 1991, na začiatku chorvátskej vojny za nezávislosť, a v roku 1993 sa mal dopustiť vojnových zločinov na Srboch nesúhlasiacich s odtrhnutím Chorvátska od vtedajšej Juhoslávie.
Mená oboch Chorvátov, na ktorých ICTY vydal zatykače a žaloby, zostávajú utajené až do okamihu, kedy budú o nich upovedomení samotní podozriví a dôjde k ich zatknutiu. Všeobecne sa však predpokladá, že obvinenými osobami sú generál Rahim Ademi a generál Ante Gotovina.
Ako sa vyjadril premiér Ivica Račan, celý proces vydania obvinených haagskemu tribunálu bude trvať najmenej jeden-dva mesiace, možno i dlhšie.
Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky vydanie vojnových zločincov do Haagu a ich potrestanie podporuje vyše 50 percent chorvátskej verejnosti. Proti vydaniu je 31 percent opýtaných.
Prívrženci extradície uvádzajú ako dôvod svojho postoja obavy, že ak by Záhreb odmietol obvinených vydať, hrozilo by krajine uvalenie rozsiahlych sankcií a upadnutie do medzinárodnej izolácie. Tí, ktorí by zločincov nevydali, si naopak myslia, že takýto krok kriminalizuje celé úsilie a myšlienku chorvátskej vojny.