BELEHRAD. Migranti smerujúci do západoeurópskych krajín sa pri prechode Srbskom často stretávajú s obťažovaním či dokonca zneužívaním.
Informáciu zverejnila v stredu medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).
Podľa jej údajov sa tisíce migrantov utekajúcich z násilím spustošených krajín ako napríklad Afganistan, Irak či Sýria stávajú na území Srbska obeťami napadnutí, vyhrážok, urážok či vydierania.
Krajinou pritom prechádzajú v snahe dostať sa tak do Európskej únie pomocou hraničného prechodu s Maďarskom.
Polícia odmietla obvinenia
"Srbské úrady by mali chrániť imigrantov a žiadateľov o azyl vrátane detí, ktoré utekajú pred vojnou a prenasledovaním, a nie dovoľovať polícií, aby ich šikanovala," uviedla výskumná pracovníčka organizácie Emina Čerimovičová.
Srbská polícia obvinenia poprela, pričom dodala, že žiadni migranti sa na zlé zaobchádzanie príslušným úradom nesťažovali.
"Tvrdenia migrantov a žiadateľov o azyl (ktoré poskytli HRW) nie sú podložené faktami a dôkazmi, ktoré by mohli pomôcť pri vyvodení konkrétnej zodpovednosti policajných pracovníkov a pohraničnej polície," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré srbská polícia poslala spravodajskej agentúre AP.
Vyhrážali sa im deportáciou
Správa organizácie pritom špecifikuje najrôznejšie prípady obťažovania a zneužívania migrantov a žiadateľov o azyl, vrátane ich vyhostenia do susedného Macedónska.
Uvádza tiež, že v jednom prípade polícia našla 20 migrantov, väčšinou zo Sýrie a Afganistanu, potulovať sa po uliciach a v provizórnom tábore zriadenom pri hranici s Maďarskom.
Migranti tvrdili, že polícia ich prinútila odovzdať jej peniaze a mobilné telefóny, pričom sa im vyhrážala násilím a deportáciou.
Čerimovičová Srbsko vyzvala, aby v jednaní s utečencami konalo v súlade s medzinárodným právom.
"Ak sa chce Srbsko naozaj stať členom EÚ musí ukončiť akékoľvek zneužívanie zo strany polície a tiež urýchlene prešetriť obvinenia zo zlého zaobchádzania," dodala.