Londýn 9. júla (TASR) - Novú metódu selekcie génov na výber pohlavia dieťaťa, ktorú vypracoval Inštitút pre umelé oplodnenie v americkom štáte Virgínia, si dnes všímajú viaceré britské denníky. No kým Times pripomínajú, že medzi použitím genetiky na prevenciu a liečbu hrozných dedičných chorôb a na vytváranie detí so špecifickou charakteristikou je zásadný rozdiel, Guardian sa vedcov otvorene zastáva a pýta sa, prečo by si rodičia nemohli vybrať pohlavie svojho dieťaťa? Komu to môže ublížiť?
Americká klinika totiž ponúka službu tým dvojiciam, ktoré si jednoducho želajú buď chlapca alebo dievčatko. A hoci tvrdí, že jej ide v prvom rade o "vyrovnávanie rodiny", podľa Times sa za tým skrýva americký perfekcionizmus, nekonečný komerčný tlak dosiahnuť ideál prostredníctvom peňazí a vedy.
Guardian sa však domnieva, že kritikom novej metódy sa zrejme nepáči, že nová generácia má také možnosti, aké oni nikdy nemali. Možno majú pocit, že oplodnenie in vitro, teda v skúmavke, je úplne jednoduché a netreba naň vyvinúť nijaké mimoriadne úsilie. Ako keby si chceli povzdychnúť: "Teda, tie dnešné spermie, tým sa žije... Keď som ja bol spermiou, musel som riadne zabojovať, nijakí múdri lekári mi nepomohli dostať sa k vajíčku, musel som sa pretĺcť sám, len vlastnou tvrdou prácou a vytrvalosťou. Ale dnes tie mladé spermie ani nevedia, ako k tomu prišli..." uzatvára Guardian.