Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania.
VATIKÁN, ANKARA. Pápež František si v nedeľu uctil 100. výročie vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami, pričom udalosť nazval „prvou genocídou 20. storočia“.
František, ktorý udržiava s arménskou komunitou úzke vzťahy od čias svojho pôsobenia v rodnej Argentíne, si za svojím vyhlásením stojí, tvrdiac, že bolo jeho povinnosťou uctiť si pamiatku týchto nevinných mužov, žien, detí, kňazov a biskupov.
Podľa jeho názoru boli títo ľudia „nezmyselne“ zavraždení. „Zatajovanie alebo zapieranie zla je ako nechať ranu krvácať bez toho, aby ste ju obviazali,“ povedal František na úvod včerajšej omše, ktorú pri príležitosti storočnice tejto udalosti celebroval podľa tradícií arménskeho kresťanského rituálu vo vatikánskej Bazilike sv. Petra.
Sporný termín Termín genocída je v tejto súvislosti podľa niektorých sporný. Hoci väčšina bádateľov sa stotožňuje s názorom pápeža, genocídu oficiálne uznalo zatiaľ len 21 krajín sveta. Termín poburuje predovšetkým Turecko ako nástupcu Osmanskej ríše.
Niektoré európske krajiny vrátane Slovenska uznávajú masaker za genocídu, iné sa tomuto termínu vyhýbajú, keďže Turecko považujú za dôležitého spojenca.
V časoch prvej svetovej vojny zabili osmanskí Turci približne 1,5 milióna Arménov. Turecko uznáva, že mnoho kresťanských Arménov zahynulo v bojoch s osmanskými vojakmi v roku 1915, keď bolo Arménsko súčasťou Osmanskej ríše ovládanej z Istanbulu, lenže odmieta, že by išlo o systematické vyvražďovanie. Argumentuje tým, že tento počet je zveličený a išlo o obete občianskej vojny a nepokojov, ktoré boli na oboch stranách.
Podráždená Ankara Turecké veľvyslanectvo vo Vatikáne zrušilo včerajšiu tlačovú konferenciu po tom, ako sa dozvedelo, že pápež chce napriek námietkam diplomatov vyriecť termín „genocída“.
Turecko si na protest predvolalo včera aj vatikánskeho veľvyslanca v Ankare. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
Pope Francis: This is 'the first genocide of the 20th century' http://t.co/smUy8qpnnQ pic.twitter.com/7AnPlt3KsH
— Business Insider (@businessinsider) 12. Duben 2015