Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania.
PANAMA, BRATISLAVA. Tohtoročnému v poradí siedmemu summitu Organizácie amerických štátov v Paname, podľa očakávaní jednoznačne dominovalo stretnutie prezidenta Baracka Obamu s kubánskym lídrom Raúlom Castrom. Išlo totiž o historicky vôbec prvé stretnutie najvyšších predstaviteľov oboch štátov po viac ako 50. rokoch.
Nezhody ostávajú
Spočiatku nebolo naplánované žiadne osobné stretnutie, hoci o to Biely dom prejavil záujem. Nakoniec sa uskutočnilo v malej nenápadnej miestnosti v konferenčnom centre v Paname. Nešlo o žiadne slávnostné zvítanie, stretnutie nesprevádzali fanfáry, hymna a dokonca ani vlajky. Atmosféra bola napätá, hoci srdečná. „To na čom sme sa obaja zhodli je, že môžeme nesúhlasiť v duchu rešpektu a slušnosti“ vyhlásil prezident Obama.
„Postupom času bude možné obrátiť list a vybudovať nový vzťah medzi našimi krajinami.“ Castro vyjadril ochotu diskutovať o všetkom vrátane ľudských práv, zdôraznil však, že kľúčom je trpezlivosť: „V niektorých veciach sa zhodneme, v iných nie.“
Hoci išlo len o symbolické stretnutie bez podpisu konkrétnych dohôd, prvé kroky v novej ére vzťahov je už možné pozorovať. Len pred pár dňami Obama vyhlásil, že zvažuje vyňať Kubu zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus, čo by znamenalo odstrániť jednu z vážnych prekážok doterajších vzťahov. Realisticky vyzerá aj otázka znovuotvorenia ambasád, o ktorej sa hovorí už od januárových spoločných rokovaní, hoci zatiaľ nebol stanovený konkrétny dátum.
Castro šetril Obamu
Predtým Castro počas svojho takmer hodinového prejavu zvolil k USA kritický tón, keď opisoval doterajší vývoj vzťahov. Obamu však ušetril. „Musím poprosiť prezidenta Obamu o odpustenie. Nie je zodpovedný za veci, ktoré sa stali pred ním.“ Žiadal predovšetkým o ukončenie ekonomického embarga a vrátenie zátoky Guantánamo, kde sa nachádza americká vojenská základňa.
Ostatné latinskoamerické krajiny privítali otepľovanie vzájomných vzťahov. Argentínska prezidentka Cristina Fernandez de Kirchner obzvlášť ocenila Kubu , keď vyhlásila, že s nebývalou dôstojnosťou čelila blokáde USA.
Nový nepriateľ Venezuela
Opačný vývoj vzťahu ako s Kubou zažívajú Spojené štáty s Venezuelou. Zhoršenie nastalo po tom, čo USA uvalili sankcie na niekoľko venezuelských politikov, ktorých upodozrieva z porušovania ľudských práv. Obama tiež podpísal nariadenie, v ktorom označil Venezuelu za hrozbu pre národnú bezpečnosť USA. Prezident Maduro zas obvinil americké veľvyslanectvo v Caracase za to, že naňho pripravovalo atentát. „Rešpektujem Obamu, ale neverím mu,“ vyhlásil podľa Guardianu.