PANAMA CITY. Prezidenti Spojených štátov a Kuby, Barack Obama a Raúl Castro, si v noci nadnes podali ruky na historickom Summite Amerík v Paname, ktorý sa prvý raz koná aj za účasti najvyššieho predstaviteľa Havany.
Podľa agentúry Reuters je to ďalšie symbolické gesto naznačujúce snahu týchto štátnikov o postupnú normalizáciu vzájomných vzťahov.
Prvý od roku 1961 Siedmy summit najvyšších predstaviteľov Severnej, Strednej a Južnej Ameriky v Panama City je vôbec prvým oficiálnym podujatím, na ktorom je prítomný zároveň prezident USA aj Kuby od zmrazenia diplomatických vzťahov v roku 1961.
"Na Summite Amerík sa dnes večer prezidenti Obama a Castro pozdravili a podali si ruky," uviedla tlačová hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť Bernadette Meehanová.
Handshake between Obama and Raúl Castro held deep significance for regional meeting http://t.co/uUfLYi3JCd pic.twitter.com/n1vpFJZA1J
— The New York Times (@nytimes) April 11, 2015 Štátnici sa pozdravili na úvodnom stretnutí, kde sa vítali aj s ostatnými regionálnymi lídrami, v rámci hodinového slávnostného programu pri príležitosti otvorenia summitu, napísala agentúra DPA.
Prezidenti Obama a Castro sa okrem neformálneho privítania pri úvodných oficialitách summitu plánujú dnes formálne stretnúť a "porozprávať", potvrdil v piatok poradca Bieleho domu Ben Rhodes.
Pred príchodom si volali Obe hlavy štátu pracujú na obnovení diplomatických vzťahov medzi svojimi krajinami, čo oznámili vlani v decembri. Pôdu pre historické stretnutie na regionálnom summite si prezidenti pripravili štvrtkovým nečakaným telefonátom krátko po príchode do Panamy.
Ďalším významným míľnikom v normalizácii vzťahov USA a Kuby bola najmenej dvojhodinová schôdzka ministrov zahraničných vecí oboch krajín, ktorá sa uskutočnila v noci zo štvrtka na piatok v Paname. John Kerry a Bruno Rodríguez sa stretli za zatvorenými dverami.
Išlo o rokovanie najvyššie postavených amerických a kubánskych predstaviteľov od začiatku kubánskej revolúcie pred viac ako polstoročím.
Už viac nebudú zasahovať Obama v prvý deň summitu v Paname zíroveň vyhlásil, že jeho krajina "už viac nemôže svojvoľne zasahovať do diania a záležitostí krajín strednej a južnej Ameriky".
Podľa jeho slov sú "dni, kedy naša agenda v tejto časti sveta bola presadzovaná s predpokladom beztrestnosti, preč". Obama sa aj takto snaží zlepšiť vzťahy napäté vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro v tejto súvislosti po piatkovom prílete do Panamy navštívil pamätník obetí americkej vojenskej invázie presne na prelome 80. a 90. rokov.
Maduro chce podľa svojich slov Obamovi odovzdať petíciu žiadajúcu ospravedlnenie za ozbrojené zosadenie samozvaného lídra Panamy Manuela Noriegu a odškodnenie rodín zabitých. Ako v tejto veci poznamenal, "už nikdy viac americké invázie v Latinskej Amerike".
V poradí siedmemu stretnutiu najvyšších predstaviteľov 35-člennej OAŠ zahŕňajúcej takmer miliardu obyvateľov dominuje očakávané historické stretnutie lídrov USA a Kuby, ktorej najvyšší predstaviteľ sa na summite OAŠ zúčastní vôbec po prvý raz.
Ráz každé tri roky sa konajúcej vrcholnej schôdzky však bude určovať aj americko-venezuelský spor. Jeho jadrom je sporné Obamovo nariadenie označujúce kubánskeho spojenca Venezuelu za hrozbu pre národnú bezpečnosť