SME

Hladiny českých riek stúpajú, Praha je v pohotovosti

Praha 3. januára (TASR) - Veľká voda dnes potrápila juh a západ Českej republiky a tretí stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený na desiatich miestach ...

Praha 3. januára (TASR) - Veľká voda dnes potrápila juh a západ Českej republiky a tretí stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený na desiatich miestach povodí Vltavy, Labe, Ohře, Berounky a Moravy. Preventívne opatrenia už prijal aj pražský magistrát, ale prietok Vltavou v meste by mal byť päťkrát menší ako počas augustových záplav.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zastavená bola lodná doprava na Vltave v Prahe. Magistrát nariadil odstránenie áut zo znížených nábreží a pri vchode do Divadelnej ulice boli umiestnené mobilné protipovodňové zábrany.

SkryťVypnúť reklamu

Pražská energetika už začala preventívne odpájať niektoré trafostanice. Obyvatelia sa však podľa magistrátu nemusia obávať podobnej katastrofy ako v auguste.

Hladiny riek na horných tokoch prestali stúpať, vzrastajú len na stredných a dolných tokoch. Zlepšila sa situácia na Otave a Vydre, ktoré už majú kulmináciu za sebou. Najhoršia situácia je na dolnom toku Vltavy, kde bol na piatich miestach vyhlásený najvyšší stupeň povodňovej aktivity.

Tretí stupeň povodňovej aktivity dnes platil na Berounke v Beroune, ktorá zvyšuje hladinu Vltavy v Prahe. Problémy spôsobila aj Ohře v okrese Karlove Vary, tretí stupeň platí aj na Radbuze.

V Ústí nad Labem by mala voda kulminovať v nedeľu, keď sa očakáva, že hladina stúpne na sedem metrov. Voda spôsobila problémy aj v Plzenskom kraji, kde sa situácia postupne upokojuje. S vodou zápasí aj Královehradecký kraj a tretí stupeň platí aj na moravskej Dyji v Janove.

SkryťVypnúť reklamu

Silný vietor v noci nadnes na juhu Čiech polámal stromy a poškodil elektrické vedenia. Najhoršia bola situácia v okresoch Prachatice a Vimperk. Na hrebeňoch hôr dosahoval rýchlosť 110 kilometrov za hodinu.

Problémy vietor spôsobil na cestách a vyvrátené stromy a zosunutá pôda skomplikovali aj železničnú dopravu. Dnes dopoludnia bolo nezjazdných asi 20 železničných úsekov.

Meteorológovia predpovedajú, že české územie by už nemali postihnúť výdatnejšie dažde, a varujú pred mrazivým počasím. Na cestách by sa mohla opäť vytvárať poľadovica.

Český premiér Vladimír Špidla sa dnes pokúsil upokojiť obyvateľov ČR a uviedol, že podobná katastrofa, aká v auguste postihla krajinu, teraz nehrozí. Situácia je podľa neho momentálne pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 328
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 006
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 643
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 590
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 287
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 099
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 342
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 1
Nemecká polícia

Pri zásahu bola útočníčka postrelená a neskôr zomrela.


TASR
Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme.

Dosiahlo magnitúdu 6,3.


TASR
Čínsky prezident Si Ťin-pching so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Každé partnerstvo má hranice.


ČTK 13

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Slovenskí volejbalisti v zápase Zlatej Európskej ligy v Bratislave.

Slovenskí volejbalisti uspeli v súboji rebríčkovo podobne postavených tímov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu