Podľa novinárky BBC Luise Redversovej sa situácia značne zmenila, najmä po reformách, ktoré zaviedol zosnulý kráľ Abdullah bin Abdulazi. Ženám v krajine nedovoľovali pracovať prísne konzervatívne tradície a zákony. Do konca roka 2013 sa podľa ministerstva práce v súkromnom sektore zvýšila zamestnanosť žien osemnásobne oproti roku 2010.
Podľa saudskej novinárky Abeer Mishkhas sa veci menia pomaly, ale je vidieť, že sa konečne hýbu k lepšiemu: „Ľudia, ktorí (na Saudskú Arábiu) hľadia zvonku, môžu považovať za triviálnu vec, že je ženám dovolené pracovať v obchodoch, ale pre ženy v Saudskej Arábii ide o naozaj významný rozvoj.“
Prekážky v praxi
BBC uvádza, že kým až 60% absolventov vysokých škôl sú ženy, zamestná sa z nich iba 15%. Podľa zakladateľa a riaditeľa personálnej agentúry Glowork určenej špeciálne pre ženy, Khalida AlKhudaira, problémom je, že i keď sú to vzdelané ženy, majú nedostatok vedomostí o pracovnom prostredí. Mnohé z nich nikdy neboli zmiešané s mužmi, mimo členov svojej rodiny. Preto by pracovné prostredie mohlo byť pre ne problematické.
I keď sa ľuďom nepáčilo, že Glowork dáva ženám prácu, jej zakladateľ má iný názor: „Aký má zmysel vzdelávanie žien, keď nebudú môcť chodiť do práce?“ Glowork každoročne usporadúva akciu StepAhead, na ktorej pomáhajú ženám zamestnať sa. Tento rok sa jej zúčastní až 300 firiem, aby ženám ponúkli pracovné miesta.
Ďalším dôležitým faktorom, kvôli ktorému majú ženy problém zamestnať sa, je podľa profesora Steffena Hertoga z London School of Economics to, že im nie je umožnené riadiť vozidlo.
Ženské pracoviská a segregácia
Podľa BBC niektoré firmy vytvárajú pracoviská určené len pre ženy ako napríklad centrum, ktoré riadi Tata Consultacy Servises, a ktoré chce zamestnať až 3 000 žien. Podľa Hertoga takýmto pracoviskám dávajú prednosť aj ženy. A to kvôli „obavám zo sexuálneho obťažovania a čo je dôležitejšie, ich rodiny nechceli, aby pracovali na zmiešanom pracovisku.“
Ženské pracoviská podľa neho zvyšujú náklady firiem, keďže je potrebné vybudovať samostatné vchody, či samostatné kúpelne, a preto nie sú najlepším riešením. Luise Redversová si myslí, že oddeľovanie mužov od žien na pracoviskách neprispeje k „zlepšeniu spoločenskej súdržnosti v dlhšom časovom horizonte“ a že takýto prístup môže viesť k ďalšej segregácii.
S tým nesúhlasia firmy s výhradne ženskými pracoviskami, ktoré tvrdia, že takto ženy povzbudzujú, aby sa zamestnali a poskytujú im príležitosť pracovať v dobrom prostredí.
Realita sa líši od štatistík
Podľa Hertoga nie sú optimistické štatistické údaje úplne pravdivé. Obáva sa, že niektoré firmy ženy v skutočnosti nezamestnávajú, iba im platia, aby dodržali kvóty. Je však presvedčený, že aj napriek tomu sa Saudská Arábia v tomto ohľade zlepšuje: „Aj keby skutočne pracovala polovica žien, ktoré tvrdia, že majú prácu, je to celkom výrazný nárast.“
Khalida AlKhudaira dodáva, že zmeny musia prísť systematicky: „Nedá sa cez noc zmeniť tradícia, ktorá bola v spoločnosti zapustená po dlhé roky a očakávať, že to ľudia príjmu len tak.“ Podľa Abeer Mishkhas ľudia mimo Saudskej Arábie nevidia zmeny, pretože sa „zameriavajú na to, čo sa ešte nezmenilo.“
Autor: Paulína Slováková