TOKIO/NEW YORK. Militanti z teroristickej siete al-Káida profitujú z pokračujúcich bojov a nestability v Jemene.
Uviedol to dnes americký minister obrany Ash Carter, ktorého citovala agentúra Reuters.
"Situácia (v Jemene) je stále očividne veľmi nestála a je tam mnoho rozličných bojujúcich strán. Húsíovia na jednej strane a al-Kájda na Arabskom polostrove na druhej strane, zneužili vo svoj prospech nepokoje v Jemene spolu s kolapsom tamojšej vlády," povedal Carter počas návštevy Tokia.
Situáciu sledujeme
Šéf Pentagónu pred novinármi podotkol, že Spojené štáty sú obzvlášť znepokojené z mocnej odnože al-Kájdy operujúcej v Jemene, ktorá má ambíciu útočiť na regionálne, ale aj na západné a americké ciele.
V súvislosti s aktivitami al-Kájdy Carter uviedol, že Spojené štáty sledujú džihádistov v Jemene, ako dosahujú "priame zisky na tamojšej pôde, lebo sa snažia dobývať a zaberať územia na bojových líniách".
Šéf amerického rezortu obrany tiež potvrdil, že USA, ktoré viedli utajené operácie voči jemenskej al-Kájde prostredníctvom bezpilotných lietadiel, budú aj naďalej pokračovať v boji proti hrozbe, ktorú predstavujú tamojší islamisti.
Žiadajú zbrojné embargo a sankcie
Krajiny Perzského zálivu a Jordánsko požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby uvalila sankcie na lídra milícií Húsíovcov ako aj na najstaršieho syna bývalého jemenského prezidenta a zaviedla tiež zbrojné embargo proti povstalcom, ktorí ovládajú už väčšinu Jemenu.
Jordánsko návrh rezolúcie predložilo v utorok a diplomati by o ňom mohli hlasovať už tento týždeň.
V texte žiadajú štáty okrem iného stiahnutie povstalcov z hlavného mesta Saná ako aj zo všetkých území dobytých od roku 2013.
Na zozname požiadaviek je aj zákaz cestovania a zmrazenie majetku pre Abdula Malika al-Húsího, hlavného vodcu povstalcov a Ahmeda Sáliha, bývalého šéfa jemenských elitných síl.
Podľa OSN za posledné takmer dva týždne zahynulo v Jemene už vyše 500 ľudí a ďalších 1700 utrpelo zranenia.