Mníchov 9. júla (TASR) - V malom západoafrickom jazere sú biológovia svedkami delenia jedného druhu ryby na dva nové. Tento evolučný proces ukazuje, že dva nové druhy môžu vzniknúť aj bez toho, aby ich oddeľoval čas a priestor.
Pri rutinnej práci v jazere Ejagham v Kamerune nemecký biológ Diethard Tautz z univerzity v Mníchove zistil, že v ňom žije celkom svojrázny rybí druh Tilapia: Malí zástupcovia druhu sa pária tiež len s malými rybami, väčší zástupcovia len s väčšími.
Tautz pokračoval vo výskume a prišiel na ďalšie zaujímavé charakteristiky. Zatiaľ čo menšie exempláre sa viac zdržiavajú v otvorených vodách jazera a živia sa prevažne planktónom, väčšie exempláre druhu Tilapia uprednostňujú pobrežné vody a lovia hmyz. Rozdiel je aj v ukladaní vajíčok: Menšie ryby ich nechajú na dne jazera, väčšie ukladajú vajíčka do dier v potopených kmeňoch stromov.
Genetické analýzy ukázali, že medzi oboma skupinami rýb je len minimálny kontakt. K výmene genetických informácií párením teda dochádza len zriedka. Na druhej strane sú zástupcovia týchto dvoch skupín navzájom geneticky príbuznejší než v porovnaní s iným rybím druhom. Vedci na základe týchto skutočností usúdili, že druh Tilapia sa práve teraz delí na dva nové druhy, a to bez časového a priestorového oddelenia. Delenie postupuje v rozpore so všetkými teóriami veľmi rýchlo, celé bude trvať možno iba niekoľko tisíc rokov.
Túto teóriu podporuje aj "životopis" jazera Ejagham, ktoré podľa Tautza ožilo len asi pred 10.000 rokmi. Pôvodný rybí druh sa čo do veľkosti nachádzal kdesi v strede, ale povaha jazera uprednostňovala extrémy, teda veľmi veľké alebo veľmi malé ryby. Výsledkom je rozdelenie druhu Tilapia.
Vedci chcú v ďalších štúdiách zistiť, ako ďaleko proces rozdelenia pokročil a či sa už dá hovoriť o dvoch samostatných druhoch.