Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
NAIROBI, BRATISLAVA. Budeme reagovať tým najprísnejším možným spôsobom, sľuboval hneď po štvrtkovej masakre, pri ktorej somálski militanti z aš-Šabábu zabili 148 ľudí na univerzite v Garisse, kenský prezident Uhuru Kenyatta. Čo si pod tým predstavoval, sa ukázalo už v najbližších dňoch.
Kenská armáda cez víkend bombardovala tábory islamistov v Somálsku pri hraniciach s Keňou, teda na území, ktoré aš-Šabáb využíva na útoky proti kenským cieľom.
Dva tábory boli zničené, povedal podľa BBC hovorca kenskej armády David Obonyo. Útoky sú podľa neho súčasťou boja proti aš-Šabábu, ktorý Keňa začala ešte v roku 2011 a práve ten islamisti označujú za dôvod, prečo útočia na kenskom území.
Mnohí v Somálsku hovoria, že podobné nálety slúžia len na to, aby vláda upokojila kenskú verejnosť, nie sú však dôkazy o tom, že by naozaj ničili lídrov islamistov, píše korešpondent BBC Abdullahi Abdi. „Často ich sprevádzajú civilné obete, tentoraz som počul o zranenej matke a dvoch deťoch,“ dodal.
Vláda tým vraj chce len umlčať hlasy, ktoré ju kritizujú za to, že útoku nezabránila. Navyše, špeciálnym jednotkám trvalo niekoľko hodín, kým sa na miesto tragédie dostali.
V Keni sa začína hovoriť aj o tom, že súčasné opatrenia sú nedostatočné, keďže islamisti majú bezpečný úkryt na kenskom území a tým je najväčší utečenecký tábor v Afrike Dadaab. Pred vojnou v Somálsku doň utieklo pol milióna ľudí a vraj sú medzi nimi aj bojovníci aš-Šabábu.
Na jeho zatvorenie vyzývajú guvernéri a poslanci severovýchodných regiónov Kene. Humanitárne organizácie sú však zásadne proti tomu, vyvolalo by to vraj ešte väčšiu humanitárnu krízu.
Problém však môže byť aj priamo na kenskom území. Jeden z útočníkov bol totiž Abdirahim Abdullahi, syn miestneho náčelníka, teda zástupcu vlády v odľahlých regiónoch.
