Davis 9. júla (TASR) - Hubblov vesmírny teleskop (HST) opäť dokázal, že má najostrejší zrak zo všetkých ďalekohľadov doteraz vyrobených človekom. Podarilo sa mu totiž urobiť infračervené zábery jednotlivých hviezd v galaxii NGC 3379, ktorá je od Zeme vzdialená 32 miliónov svetelných rokov. Podľa Michaela Gregga z Kalifornskej univerzity v Davise to je prvýkrát, keď teleskop rozlíšil v takej obrovskej vzdialenosti individuálne hviezdy.
Podobný výkon sa síce nedávno podaril aj teleskopu Európskeho južného observatória (ESO), ktorému však pomohol tzv. efekt gravitačnej šošovky.
Hubblov teleskop zvečnil jednotlivé hviezdy bez cudzej pomoci a v infračervenom spektre. Snímky v infračervenej oblasti astronómom prezradia spôsob vzniku galaxií a umožnia porovnanie s našou domovskou galaxiou, Mliečnou cestou.
Zo záberov HST astronómovia zistili, že v galaxii NGC 3379 je veľa takzvaných premenných hviezd, ktorých zdanlivá veľkosť resp. svietivosť sa periodicky mení. Zatiaľ čo na skorších záberoch boli niektoré hviezdy jasne rozoznateľné, na snímkach zhotovených o tri mesiace neskôr ich už nebolo vidieť.
NGC 3379 je zástupcom eliptických galaxií, ktorých jasnosť silno klesá smerom od stredu k okrajom. Vedci si doteraz mysleli, že eliptické galaxie obsahujú veľmi málo premenných hviezd. Ak sa pozorovania ako v prípade NGC 3379 potvrdia aj u ďalších galaxií tohto typu, bude treba prepísať niektoré teórie, konštatoval Michael Gregg.