NAIROBI. V Keni sa v nedeľu začal trojdňový štátny smútok za 148 obetí útoku islamistickej skupiny aš-Šabáb na študentov a zamestnancov univerzity v Garisse.
Zástavy v celej krajine sú spustené na pol žrde. Ako informovala spravodajská spoločnosť BBC, nedeľňajšie omše v kresťanských chrámoch sú obetované za ľudí, ktorí zahynuli pri útoku - väčšina z nich boli kresťania.
Okrem kresťanov útok odsúdili aj kenskí moslimovia a najrešpektovanejšia inštitúcia sunnitského islamu - káhirská univerzita al-Azhar - vydala tiež odsudzujúce stanovisko.
Keňania tvrdia, že útok v Garisse nemal nič spoločné s náboženstvom, pretože kresťania a moslimovia v Keni žijú vedľa seba a mnohokrát spolu podnikajú. "Je medzi nami súlad. To nie náboženstvo ľuďom káže, aby druhých zabíjali," poznamenal pre BBC jeden z obyvateľov Nairobi.
Vyskočil z okna
Úrady zabezpečili autobusovú prepravu pre asi 600 študentov a 50 zamestnancov univerzity, ktorí útok prežili, do miesta ich trvalého bydliska.
Časť študentov sa s príbuznými zišla v krízovom centre, ktoré vláda zriadila na národnom štadióne Nyayo v Nairobi.
Jeden zo študentov, Lavenda Mutesi, pre agentúru AP povedal, že sa pred islamistami zachránil tak, že vyskočil z okna spoločnej spálne.
"Som síce vďačný za to, že som prežil, ale želal by som si, aby tu so mnou boli moji priatelia, aby boli tu, so svojimi rodičmi...Prišiel som o mnohých z nich".
Polícia našla v Garrise skrývajúcu sa študentku. Teroristi hrozia ďalšími útokmiČítajte
Vraždil syn útočníka
Jedným z útočníkov z univerzity bo aj kenský občan - syn okresného vládneho úradníka, informovala agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu ministerstva vnútra.
Otec Abdirahima Mohammeda Abdullahiho vlani úradom oznámil, že jeho syn je nezvestný, a vyslovil obavy, že odcestoval do susedného Somálska. Ukázalo sa, že mladík bol jedným zo štvorice útočníkov, ktorí zaútočili v univerzitnom areáli v Garisse.
Abdirahim Mohammed Abdullahi skončil štúdium práv na Univerzite v Nairobi v roku 2013 a bol považovaný za vynikajúceho začínajúceho právnika. Zatiaľ nie je známe, kde pracoval pred tým, ako vlani zmizol, dodal hovorca ministerstva vnútra.
V súvislosti s týmto odhalením hovorca upozornil, že v záujme prevencie eskalácie islamistickej radikalizácie v Keni je dôležité, aby rodičia informovali úrady, ak nemajú správy o svojom dieťati alebo ak dieťa má tendenciu nasledovať ľudí hlásiacich sa k násilnému extrémizmu.
FOTO - SITA/AP
Šéf polície skôr ako komando
Popredné kenské noviny priniesli ďalšie podrobnosti celého útoku. Kenská polícia podľa nich čakala sedem hodín, kým do boja s extrémistami poslala špeciálnu vycvičenú jednotku.
Denník Daily Nation tvrdí, že keď osobitne vycvičená policajná jednotka konečne pristúpila k akcii na univerzite, potrebovala iba 30 minút na zabitie štyroch útočníkov z islamistickej skupiny aš-Šabáb a ukončenie obliehania.
Noviny sa v článku na titulnej stránke tiež pýtajú, prečo boli minister vnútra a šéf polície letecky dopravení z metropoly Nairoby do Garrisy skôr, ako zásahový policajný tím.
Komando islamistov z milícií aš-Šabáb zabili 148 ľudí a ďalších 79 osôb utrpelo zranenia, pričom stav mnohých z nich je kritický.
Vyše 15 hodín trvajúca dráma sa skončila smrťou útočníkov. Úrady zadržali ďalších piatich podozrivých - jeden z nich podľa AP pracoval ako strážnik v univerzitnom areáli.
Milície uviedli, že útok na univerzitu bol pomstou a odplatou za prítomnosť kenských jednotiek v Somálsku a za zlé zaobchádzanie s moslimami na území Kene.