Paríž 2. januára (TASR) - Francúzsko prevzalo od 1. januára tohto roku na mesiac predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN. Do BR OSN, ktorá má 15 členov - päť stálych a 10 nestálych - prišlo aj päť nových nestálych členov: Angola, Chile, Nemecko, Španielsko a Pakistan, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Francúzsko ako predsedajúca krajina BR OSN sa bude musieť nepochybne vyjadriť k takým horúcim medzinárodným témam, akými sú eventuálna intervencia proti Iraku, ďalej situácia na Pobreží Slonoviny, v Kórejskej ľudovodemokratickej republike a boj proti terorizmu.
Spomedzi nových nestálych členov BR OSN sú dve významné krajiny - Nemecko a Španielsko. Európa tak bude mať v BR OSN pomerne silné zastúpenie, keď uvedené dva štáty posilnia stálych členov - Francúzsko a Veľkú Britániu.
Pakistan, druhý najväčší prispievateľ vojakov do mierových síl OSN, sa podľa denníka Le Figaro stane spojencom Západu v otázke boja proti terorizmu a pri riešení afganskej otázky. Islamabad sa asi znova pokúsi internacionalizovať problematiku Kašmíru, ale nebude mať v tom úspech.
Možno povedať, že päť nových nestálych členov BR OSN s dvojročným mandátom znamená posilu po odstupujúcich piatich krajinách s pomerne skromným prínosom, hodnotí denník. Ďalšími piatimi nestálymi členmi BR OSN, ktorých mandát trvá ešte rok, sú Bulharsko, Guinea, Kamerun, Mexiko a Sýria.
Ani príchodom diplomaticky významných krajín do BR OSN - Nemecko, Španielsko a Pakistan - sa v nej rokovania neuľahčia, najmä nie v otázke Iraku. Francúzsko stanovilo dva termíny na predloženie správ vedúceho inšpektorov OSN: 9. a 27. januára. Vedúci Monitorovacej, inšpekčnej a verifikačnej komisie OSN Hans Blix aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohammed al-Baradei môžu požiadať o ďalšie.
Francúzsko zastáva názor, že problematika Iraku sa musí riešiť podľa rezolúcie BR OSN 1441. Paríž sa v tejto veci môže oprieť o Nemecko. Ako zdôraznil Le Figaro, Berlín odmieta vojenskú intervenciu proti Iraku.