Od vypuknutia nepokojov na Ukrajine pribúda v Česku čoraz viac prorusky orientovaných spravodajských webov. Informoval o tom v piatok český portál Novinky.cz.
Ruská vláda je presvedčená, že v Česku, ktoré sa v roku 1999 stalo súčasťou NATO a o päť rokov neskôr aj členom Európskej únie, vidno nespokojnosť, ktorú by mohla využiť, citujú Novinky.cz BBC.
Ako ďalej uvádzajú, jedným z dôvodov môže byť aj postoj českého prezidenta Miloša Zemana ku kríze na Ukrajine.
Zeman spochybňuje protiruské sankcie prijaté po anexii Krymu a ako jeden z mála politikov sa zúčastní na oslavách konca druhej svetovej vojny v Moskve.
Radio Prague - EUObserver: Zeman the only head of state to attend WWII parade in Moscow http://t.co/WgNgplAOMP via @RadioPrague #CZ #Czech
— BrnoChris (@cjcamargo) 13. Březen 2015 Činnosť proruských webov Pred pár týždňami české médiá zverejnili zoznam proruských webov, ktoré v krajine pôsobia. Čo však nie je jasné je to, kto tieto portály financuje a vlastní, keďže väčšina z nich ponúka spravodajstvo na profesionálnej úrovni.
Najznámejším proruským portálom je web Sputnik, ktorý v marci premenovali na Hlas Ruska. Ich obsahom a cieľom je priniesť ruský pohľad na ukrajinskú krízu a kyjevskú vládu, ktorú označujú za fašistickú.
Varujú aj pred rozmáhajúcim sa vplyvom USA, ktorý sa podľa nich snažia rozšíriť až k ruským hraniciam.
Upozorňujú aj na prítomnosť jednotiek NATO vo východnej Európe a pred čoraz častejšími vojenskými cvičeniami Aliancie na tomto území, informujú Novinky.cz.
Russian propaganda war focuses on influencing Czech hearts and minds http://t.co/UNYs0vjaRp pic.twitter.com/dgfYw2BCOs
— Atlantic Council UK (@acukc) 2. Duben 2015 Využili konvoj Proruské weby sa zamerali aj na prechod amerického konvoja cez Česko na prelome marca a apríla. Pozornosť venovali najmä protestom a ľudí, ktorí amerických vojakov vítali, označili za odporcov.
Prejazd konvoja v Sputniku odsúdil aj niekdajší poradca prezidenta Václava Klausa Petr Hájek, ktorý stojí na čele ďalšieho proruského webu ProtiProud.
Uviedol, že prejazd vojsk je šokujúcou ukážkou imperialistického správania sa Spojených štátov a obvinil NATO, že sa pripravuje na vojnu s Ruskom, píšu Novinky.cz.
Prieskum Českej televízie však ukázal, že 82 percent oslovených obyvateľov nemalo proti prejazdu amerických vojsk výhrady a 57 percent považovali diskusiu o tejto udalosti za zbytočnú, konštatoval český portál.