Peking 2. januára (TASR) - Čína plánuje v druhej polovici tohto roku vypustiť kozmickú loď s posádkou. Tým by sa po USA a Rusku stala treťou krajinou, ktorá bude sama schopná vyslať astronautov do vesmíru. Informovali o tom dnes čínske štátne médiá.
Riaditeľ vesmírneho úradu v Šanghaji Juan Ťie oznámil, že prípravy na takúto loď vstúpili do fázy celkovej kompletizácie a testovania. Ako dodal, vypustenie bude realizáciou historického prelomu jeho krajiny v oblasti pilotovaných kozmických letov.
Šanghajské stredisko je súčasťou vesmírnej agentúry ústrednej vlády a podieľalo sa na vývoji a vypustení rakety Šen-čou IV (Božská loď), ktorá odštartovala na obežnú dráhu v pondelok z kozmického centra Ťiou-čchüan v provincii Kan-su.
Súčasný let by mal trvať sedem dní a je všeobecne považovaný za záverečnú skúšku pilotovaného stroja. Na palube sú totiž všetky systémy, ktoré by posádka potrebovala. Rôzne technické skúšky uskutočnili aj počas predošlých troch letov rakiet Šen-čou od roku 1999 do marca 2002. Výcvik medzitým podstúpilo 14 astronautov.
Vesmírny program je previerkou národnej hrdosti Číny ako krajiny, ktorú dlho sužovala chudoba, avšak po dvoch desaťročiach trhovo orientovaných reforiem rýchlo rastie a usiluje sa zaujať miesto po boku ďalších veľmocí.