BRATISLAVA. Napriek očakávaniam a vyostrenej diskusii na sociálnych sieťach sa americkým vojakom v Česku dostalo vrelého privítania.
Podľa sociológa za to môžu sami odporcovia, ktorí extrémistickými názormi vyburcovali ľudí vyjsť do ulíc a konvoj vítať.
Vrelé privítanie
V utorok mali americkí vojaci voľný deň a usporiadali v pražských kasárňach deň otvorených dverí. Záujem o vojenskú prehliadku bol obrovský. Napriek nepriaznivému počasiu a dažďu sa na konvoj prišlo pozrieť odhadom 15 až 20 tisíc ľudí.
Odporcov v Prahe takmer nebolo vidieť. Protest sa obmedzil na hŕstku ľudí pred americkou ambasádou v Prahe, predovšetkým členov Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti.
Premiér Bohuslav Sobotka a náčelník generálneho štábu Petr Pavel v tejto súvislosti uviedli, že celý prejazd ukázal, že správy o rozpoltenej spoločnosti boli len mediálnou bublinou, uvádza iDnes.
Sám prezident Miloš Zeman, ktorý má zatiaľ ako jediný z čelných predstaviteľov EÚ v pláne navštíviť Prehliadku víťazstva 9. mája v Moskve označil tvrdenia o „americkej okupácii“ za absurdné: „Konvoj nie je ničím, čo by malo vyvolávať hysterické reakcie“ povedal minulý týždeň počas svojej návštevy v Libereckom kraji.
Ľudí vyburcovali extrémisti
Dôvody súvisia predovšetkým s tým, že Česi sú prevažne prozápadní a búrlivé internetové diskusie neodrážajú väčšinovú mienku.
Sociólog Jan Hartl v rozhovore pre Lidovky vysvetľuje, že diskusia na internete je vyostrená, avšak o názoroch verejnosti rozhoduje mlčiaca väčšina, ktorú na sociálnych sieťach veľmi nevidno.
„Povedal by som, že ľudia reagovali na mediálnu situáciu pred prejazdom, kde sa referovalo o akciách odporcov. Mlčiaca väčšina bola tým vyburcovaná z pasívnej nečinnosti a zistila, že sa treba prejaviť.“
Paradoxne tak za vrelým privítaním Američanov môže byť práve nepriateľská atmosféra, ktorá sa voči nim šírila na sociálnych sieťach.
Vojaci odchádzajú
Po včerajšom bohatom programe počas voľného dňa, ktorého súčasťou bol aj koncert v pražských kasárňach, dnes od pol šiestej ráno zahájil americký konvoj cestu do konečného cieľa – základne Rose Barracks v Nemecku.
Celý konvoj bol rozdelený do troch kolón s hodinovým časovým odstupom s cieľom vyhnúť sa dopravnej špičke v Prahe. Konvoj na ceste sprevádzali dve české stíhačky Gripen.
Organizátori pripravili symbolickú akciu na hraničný priechod Rozvadov, kde by mala barikáda symbolicky zadržať americký konvoj v Česku a vysloviť tak želanie o ich trvalej prítomnosti v Česku.
S týmto však podľa prieskumov nesúhlasí väčšina verejnosti a ani náčelník generálneho štábu Petr Pavel.
„Myslím, že naša krajina by sa necítila bezpečnejšie, ak by tu boli základne s cudzími vojakmi. Je lepšie mať flexibilné a pohyblivé sily, ktoré môžu byť kdekoľvek než stále základne“ vyhlásil v utorok počas návštevy ruzyňských kasární.