PARÍŽ/BERLÍN. Druhý pilot Andreas Lubitz, podozrivý z toho, že minulý týždeň zámerne nasmeroval Airbus A320 so 150 osobami na palube k nárazu do horského masívu vo francúzskych Alpách, sa v minulosti liečil kvôli samovražedným sklonom. Informovala tom nemecká prokuratúra.
"Pred niekoľkými rokmi, ešte predtým, než získal licenciu druhého pilota, dlhý čas absolvoval psychoterapeutickú liečbu pre viditeľné samovražedné tendencie," citovala z vyhlásenia úradu prokurátora v Düsseldorfe agentúra Reuters.
Podľa prokuratúry však Lubitz odvtedy nejavil žiadne známky samovražedného správania alebo agresivity voči iným ľuďom.
Hovorca prokuratúry Ralf Herrenbrueck podľa agentúry AP zdôraznil, že vyšetrovatelia zatiaľ nepoznajú motív jeho činu.
Lubitzove psychické problémy sú naďalej hlavnou hypotézou, s ktorou pracujú francúzski i nemeckí vyšetrovatelia pri objasňovaní tragédie. Potvrdil to aj šéf tímu francúzskej justičnej polície Jean-Pierre Michel. Ako spresnil, vyšetrovatelia chcú zistiť, "čo mohlo (druhého pilota) Andreasa Lubitza tak destabilizovať, alebo čo ho mohlo doviesť k takému činu".
Nemecká nemocnica, v ktorej sa Lubitz liečil, už odovzdala všetku jeho zdravotnú dokumentáciu prokuratúre v Düsseldorfe. Uviedla to podľa agentúry DPA hovorkyňa nemocnice.
Düsseldorfská univerzitná nemocnica minulý piatok odmietla zverejniť, na akú chorobu sa v nej Lubitz liečil, spresnila len, že to nebola depresia. Od februára bol Lubitz v tejto nemocnici trikrát - naposledy 10. marca. Vo všetkých prípadoch šlo o diagnostické vyšetrenie, uviedla DPA.
Pilot airbusu mal problém so zrakom aj depresiouČítajte
Bez komentára
Francúzski vyšetrovatelia v pondelok odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť medializované správy, že Lubitz užíval antidepresíva alebo iné lieky na psychické problémy. Odmietli tiež komentovať správy nemeckého nedeľníka Bild am Sonntag, že Lubitz tesne pred haváriou vymkol z kabíny kapitána lietadla, ktorý sa do nej potom dobýjal, pričom údajne kričal: "Preboha, otvor tie dvere!".
Prokurátor mesta Marseille Brice Robin podľa AP okrem toho uviedol, že zatiaľ neboli identifikované telesné pozostatky ani jednej z obetí, čím de facto poprel medializované správy, že vyšetrovatelia majú k dispozícii aj Lubitzovu DNA. Z analýz jeho telesných pozostatkov by sa dalo zistiť, akej liečbe sa podroboval, uviedla AP.
Koncom minulého týždňa po prehliadke v Lubitzovom byte i v dome jeho rodičov nemecká polícia informovala, že sa tam okrem iného našlo aj roztrhnuté potvrdenie o práceneschopnosti, ktoré platilo aj na 24. marca - v deň inkriminovaného letu.
Po zistení, že Lubitz skrýval svoje ochorenie pred zamestnávateľom - leteckou spoločnosťou Germanwings, ktorá patrí pod Lufthansu - sa v Nemecku ozvali hlasy, že treba zmeniť zákony o lekárskom tajomstve.
Podľa kresťanskodemokratického poslanca nemeckého Bundestagu Dirka Fischera by piloti mali mať povinné prehliadky u lekárov angažovaných svojou leteckou spoločnosťou. "Títo lekári by mali byť oslobodení od mlčanlivosti vo vzťahu k zamestnávateľovi pilota a k úradom na kontrolu bezpečnosti leteckej dopravy," navrhol.
Poslanec Thomas Jarzombek zasa vyzval na odbornú diskusiu o možnom nahlasovaní ľudí, ktorých práca zahŕňa mimoriadnu zodpovednosť, ak u nich lekári zistia závažnú diagnózu nezlučiteľnú s náplňou práce.
V okolí miesta nešťastia pracujú ťažké stroje. FOTO - TASR/AP
Hľadajú druhú skrinku
Aj v pondelok, takmer týždeň po tragédii, sa obnovilo pátranie po telách obetí, ako aj po druhej čiernej skrinke lietadla, ktorá obsahuje záznamy o priebehu letu lietadla.
Francúzi v záujme rýchlejšej identifikácie desiatok obetí veria v skoré dokončenie novej cesty, ktorá by v horskej oblasti umožnila priamy prístup do extrémne náročného terénu.
V okolí miesta nešťastia tak pracujú ťažké stroje vrátane buldozérov s cieľom sprístupniť miesto v najbližších dňoch a uľahčiť tak prácu desiatkam policajtom a vojakom pri hľadaní telesných pozostatkov obetí.
Prístup k miestu tragédie je možný iba pomocou helikoptér alebo peši, pričom cesta po strmých svahoch trvá takmer hodinu. Záchrannej akcii navyše nepraje ani počasie, ktoré obmedzuje lietanie vrtuľníkom. Prístup k miestu je tak zatiaľ nemožný aj pre pozostalých obetí ubytovaných v Marseille.
Stres a psychický tlak
Francúzska televízia i-Télé upozornila, že vyšetrovatelia, príslušníci žandarmérie a experti z francúzskeho Úradu vyšetrovania a analýz civilného letectva (BEA), ktorí sú na mieste nešťastia, čelia vzhľadom na rozsah tragédie veľkému stresu.
Aj oni však majú k dispozícii psychologickú pomoc - do Álp dorazilo viacero psychológov, ktorí pomáhajú ako dobrovoľníci.
Psychickému tlaku sú vystavení aj tlmočníci, ktorých francúzske úrady angažovali, aby pomohli príbuzným pri komunikácii počas ich návštevy vo Francúzsku.
So skupinou 325 pozostalých po obetiach leteckého nešťastia sa v pondelok v Marseille stretol prevádzkový riaditeľ Oliver Wagner. Krátko po tragédii táto spoločnosť oznámila, že podnikne všetky opatrenia, aby príbuzným umožnila prísť na miesto tragédie.
Horské obce v okolí pre pozostalých zriadili centrá lekárskej a psychologickej pomoci a improvizované kaplnky a poskytujú im ubytovanie i občerstvenie. Neďaleko dediny Le Vernet - najbližšej k miestu nešťastia -, na planine s výhľadom na svahy, o ktoré sa lietadlo roztrieštilo, je pomník obetiam nešťastia.