Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BERLÍN, BRATISLAVA. V ten deň vôbec nemal nastúpiť do práce. Andreas Lubitz, 27-ročný pilot, ktorý v utorok vymkol z kokpitu svojho kolegu a so 150 ľuďmi na palube narazil Airbusom A320 do vrchov francúzskych Álp, podstupoval podľa vyšetrovateľov lekársku liečbu a aj na deň nehody mal vypísanú práceneschopnosť.
Detaily o svojej chorobe však mladý pilot skrýval pred svojím zamestnávateľom, leteckou spoločnosťou Germanwings.
Vyšetrovatelia podľa Deutsche Welle prehľadali Lubitzov byt v Düsseldorfe aj dom jeho rodičov v Montabauere. List, ktorý by vysvetlil plán spáchať samovraždu či havarovať s lietadlom, však nenašli.
„Skonfiškovali sme však dokumenty, ktoré hovorili o existujúcom ochorení a lekárskom ošetrení,“ povedal vo vyhlásení prokurátor Ralf Herrenbrück. Potvrdenie o práceneschopnosti našli policajti roztrhané na kúsky.
Na let mal podmienku
Podľa agentúry Reuters spoločnosť Lufthansa a jej dcérska firma Germanwings vedeli o Lubitzových istých zdravotných problémoch, po ktorých vyriešení mohol Lubitz lietať.
Podľa denníka Bild mu odporučili pravidelné psychologické vyšetrenia. Po prerušení leteckého výcviku vraj Lubitz podstupoval vyše roka psychiatrickú liečbu.
Podľa Tagesspiegelu sa Lubitz liečil z depresií v düsseldorfskej fakultnej nemocnici, tá to popiera. Charakter choroby mal byť podľa zdroja Rheinischer Post skôr fyzický, nie psychický.
Kľúčové však je, že podľa vyšetrovateľov sa potvrdilo, že muž „tajil chorobu pred svojím zamestnávateľom a kolegami z práce“, píše CNN.
Hans-Werner Teichmüller, prezident lekárskej asociácie, ktorá vyšetruje pilotov, označil Lubitzovo konanie za „vysoko kriminálne“ a „nezodpovedné“.
Vyšetrovatelia teraz bližšie skúmajú, či mal Lubitz dlhodobé depresie, alebo finančné problémy, ktoré by mohli vysvetliť konanie pilota.
Organizácia pre lepšie mentálne zdravie Mind upozornila, že samotná depresia nemôže byť dôkazom skratového konania. „Niektorí piloti mávajú depresie a bezpečne lietajú po desaťročia,“ píšu vo vyhlásení.
Takisto Lufthansa tvrdí, že Lubitz všetky testy splnil. „Bol stopercentne schopný lietať, bez akýchkoľvek obmedzení,“ povedal šéf spoločnosti Carsten Spohr.
Použil aj sekeru
Podľa štvrtkových výsledkov vyšetrovania hlas z čiernej skrinky dokazuje, že Lubitz vymkol druhého pilota z kokpitu. Ten sa následne snažil dvere otvoriť, krátko pred nárazom zrejme podľa denníka Independent použil aj sekeru.
Na mieste tragédie teraz pokračuje skúmanie trosiek aj identifikácia obetí. Tá bude podľa Guardianu zložitá.
„Nehoda bola taká devastačná, že sme nenašli jediné neporušené telo. Našli sme len časti tiel a biologických látok,“ povedal v piatok novinárom pri mieste nehody policajný plukovník Patrick Touron. Vyšetrovatelia sa snažia získať aj druhú čiernu skrinku.
Nemecké aerolinky v reakcii na nehodu okamžite schválili pravidlo, podľa ktorého musia byť v kokpite vždy aspoň dve autorizované osoby. Na svojom webe o tom informovala aj Lufthansa. Prísnejšie pravidlá o dvoch členoch posádky v kokpite plánuje podľa CCTV zaviesť aj Čína.
Thomas Winkelmann, šéf Germanwings, je však skeptický. „Pýtam sa sám seba, ak sa človek usiluje o spáchanie trestného činu, či mu možno predísť tým, že bude letuška alebo steward v kabíne,“ povedal televízii ZDF.
Pád Airbusu nebola nehoda. Ľudí v Alpách zabil mladý pilotČítajte