Praha 1. januára (TASR) - Česi a Slováci sú si dnes možno bližší, ako kedykoľvek doteraz, nie je medzi nimi žiadna vzájomná trpkosť a spájajú ich spoločné ciele. Skonštatoval to dnes vo svojom poslednom novoročnom prejave český prezident Václav Havel.
V čase desiateho výročia vzniku oboch samostatných republík Havel zdôraznil, že teraz Čechov a Slovákov spája snaha zapojiť sa naplno do svetových a európskych integračných procesov a vo vlastnom záujme sa postupne zriekať niečoho zo suverenity vlastného štátu v prospech rastúceho vplyvu na život celkov ďaleko väčších a mocnejších. "Žijeme v celkom prepojenom svete a držíme sa - Česi a Slováci - za ruky pri svojom pohybe po tomto novom teréne. A to je samozrejme najdôležitejšie," zdôraznil český prezident.
Havel pripomenul nekonečnú sériu dohadovania, ktoré napokon vyústilo do rozdelenia štátu. "Malo jednu ohromnú prednosť: uskutočnilo sa pokojne, bez násilia, bez väčších konfliktov a bez výraznejších nedoriešených dôsledkov," uviedol. Pripomenul však, že rozdelenie štátu malo jednu chybu, pretože o tak dôležitej veci nerozhodli občania v ľudovom hlasovaní. "Hádam práve preto bol koniec Československa sprevádzaný určitou pachuťou a podivnými rozpakmi," doplnil.
"To všetko je už dávno preč, patrí to do histórie a mne sa s odstupom času stále viac zdá, že nech sa to vtedy stalo akokoľvek divne, je dobre, že sa to stalo," dodal s tým, že väčšina národov musí skúsiť vlastnú štátnosť, aby potom mohla spolupracovať s inými.
Česká republika je dnes podľa prezidenta Havla dôveryhodnou a rešpektovanou európskou demokraciou, ktorá je členom mnohých dôležitých medzinárodných organizácií a vyznačuje sa vnútornou stabilitou a tvorivým potenciálom svojich občanov. ČR je pevne bezpečnostne zakotvená, obyvatelia si zvykli na nadobudnuté slobody, upevňujú demokratický poriadok, rozvíjajú mladú trhovú ekonomiku a dorastajú nové generácie, ktoré nie sú zdeformované životom v komunizme.
Český prezident pripomenul, že uplynulý rok bol pre ČR rokom niekoľkých volieb, ktoré ukázali, že v politike môžu pôsobiť ľudia otvorení, ochotní počúvať iných. Spomenul, že Praha sa stala dejiskom historického summitu Severoatlantickej aliancie. "Nemenej dôležitá vec sa vlani stala krátko po tomto zasadaní: naše mnohoročné úsilie bolo korunované úspechom a my sme boli - spolu s deviatimi ďalšími európskymi krajinami - prizvaní do Európskej únie," zdôraznil prezident. Pripomenul, že únia nie sú len solidárne dotácie bohatších chudobnejším, ale je to hlavne veľkorysý projekt mierového spolužitia na európskom kontinente. "Pevne verím, že referendum o našom prijatí sa bude v tomto roku tešiť veľkému záujmu občanov, ktorí si uvedomia dosah svojho rozhodnutia," dodal prezident Havel.
Pri bilancovaní roku 2002 sa nevyhol ani tragickým povodniam, ktoré v auguste postihli ČR. Veľké uznanie podľa neho patrí všetkým, ktorí zachraňovali ľudské životy a majetok. Krajina aj ľudia stratili veľa. "Ale zároveň sa ukázalo niečo nesmierne dôležité: keď ide do tuhého, vieme tvorivo a pohotovo spolupracovať a sme schopní veľkej solidarity," zdôraznil český prezident.
Na záver prejavu Václav Havel dodal, že demokratický vývoj v krajine je nezvratný, čo ale neznamená, že úlohy sa končia. "Je treba znovu a znovu stavať hrádze proti bezohľadnosti skrytej pod zástavou tvorby zisku či pokusom vyvolávať v ľuďoch strach zo slobodného prejavu alebo slobodného združovania a znovu a znovu je treba posilňovať autoritu a nezávislosť polície a justície, týchto praktických garantov spravodlivosti," zdôraznil.
Krajinu čoskoro čaká voľba novej hlavy štátu a prezident Havel verí, že sa ním stane "človek múdry, otvorený a zodpovedný, ktorý bude tvorivým partnerom politickej reprezentácie vzídenej z nedávnych volieb a v ktorom budú všetci občania dobrej vôle vidieť svojho spojenca".
"Kiež by táto krajina bola už natrvalo a stále zreteľnejšie pekným a slušným domovom nás všetkých, kiež by sme na ňu mohli byť stále viac hrdí," rozlúčil sa prezident Václav Havel s občanmi Českej republiky.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) mon