Auckland 1. januára (TASR) - Z prvého lietadla, ktoré po minulosobotňajšom vyčíňaní cyklónu Zoé preletelo nad tichomorskými ostrovmi Tikopia, Anuta a Fataka informovali dnes pracovníci novozélandskej televízie TV 3 o masívnej deštrukcii domov a ich okolia.
Po víkendovej prírodnej katastrofe zostali ostrovčeky s približne 2000 obyvateľmi úplne odrezané od ostatných častí Šalamúnových ostrovov. V priebehu dnešného dňa vypláva z prístavu hlavného mesta Honiary k brehom zdevastovaných území vojenská loď, ktorej posádka by mala zistiť rozsah škôd, spôsobených ničivým cyklónom.
Hurikán Zoé, ktorý sa prehnal troma riedko osídlenými ostrovmi súostrovného štátu Šalamúnove ostrovy, dosahoval rýchlosť až 300 kilometrov za hodinu. V metropole súostrovného štátu Honiare miestni predstavitelia okamžite zvolali zasadnutie krízového štábu, ale podrobné informácie o situácii na postihnutých územiach ešte stále chýbajú, pretože ostrovy sú veľmi vzdialené a bolo možné nad nimi preletieť, až po tom, ako hurikán celú zdevastovanú oblasť opustil.
Tikopia, Anuta a Fataka sú vulkanickými ostrovmi. V rámci Šalamúnových ostrovov patria administratívne do provincie Temotu. Najväčším zo všetkých troch je Tikopia. Nachádza sa takmer 1000 kilometrov juhovýchodne od Honiary. Má oválny tvar a v priemere meria päť kilometrov.
Šalamúnove ostrovy boli v minulosti britským protektorátom. Ostrovný štát v juhozápadnej časti Tichého oceánu tvoria väčšinou kamenisté ostrovy a množstvo malých atolov. Na ploche 28.896 kilometrov štvorcových žije v súčasnosti asi 455.000 ľudí. Z toho je viac ako 90 percent Melanézanov a kresťanov.
Prvýkrát k ostrovom priplávali Španieli (1568), ale potom ich znovuobjavili Francúzi (1767). V roku 1885 si ostrovy rozdelilo Nemecko a Británia, po vzájomných kompenzáciách v iných oblastiach Tichomoria (Samoa) sa stalo súostrovie v roku 1899 britským protektorátom. V roku 1967 získali ostrovy čiastočnú, o sedem rokov úplnú samosprávu. V roku 1978 bola vyhlásená samostatnosť v rámci britského Spoločenstva národov.