SME

Belgický učiteľ stojí za petíciou proti kolegovi, ktorý odsúdil útok na Charlie Hebdo

Dôvodom začatia disciplinárneho konania proti učiteľovi je kontroverzný list a iniciatíva pri zostavovaní petície.

Yacob Mahi, učiteľ islamu.Yacob Mahi, učiteľ islamu. (Zdroj: rtbf.be)

BRUSEL. Koncom januára 2015 bol brutálnym spôsobom napadnutý študent (21) belgickej školy Athénée Royal Leonardo da Vinci v Bruseli. Skupina neznámych mladých mužov ho dobila baseballovými pálkami.

Poškodený muž sa pre médiá vyjadril, že k útoku prišlo pravdepodobne kvôli petícii proti učiteľovi dejepisu, ktorú odmietol podpísať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý konflikt sa začal na hodine dejepisu, kde s učiteľom diskutovali o útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo.

Urážka neospravedlňuje vraždu Podľa verejnoprávnej RTBF povedal učiteľ dejepisu svojim žiakom, že „urážka proroka neospravedlňuje vraždu.“ Napadnutý študent uviedol, že sa jeden z jeho spolužiakov vyjadril, že ak by týchto teroristov stretol na ulici, potriasol by im rukou.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí jeho spolužiaci rovnako nesúhlasili s učiteľom. Po tomto incidente prišli študenti s nápadom spísať petíciu za odvolenie učiteľa dejepisu, ktorú poškodený mladík odmietol podpísať. Z dvadsiatich študentov ju nepodpísali dvaja.

Tiež tvrdí, že s týmto nápadom prišli študenti až po hodine islamu a myslí si, že im ho vnukol ich učiteľ, Yacob Mahi. Ihneď po incidente prikázala ministerka školstva, aby sa udalosť prešetrila.

Kontroverzný učiteľ I keď nebola preukázaná spojitosť tohto útoku na študenta s jeho názormi na udalosti v Paríži, denník Le Soir píše, že podľa vyšetrovateľov však v otázke petície učiteľ islamu skutočne zohral svoju úlohu.

Mahi sa v minulosti častokrát vyjadroval do médií o otázkach islamu. Denník Brusels-stars označuje jeho vystúpenia v televízii a rádiách za neznášanlivé.

SkryťVypnúť reklamu

Denník Le Soir uvádza, že sa Mahi snažil upokojiť situáciu otvoreným listom, ktorý zverejnil, avšak opak sa stal skutočnosťou. Poprel v ňom, že by medzi študentami vznikla hádka kvôli diskusii o teroristickom útoku na redakciu.

V liste, okrem iného povedal: „Odsúdil som zverstvá, ktoré sa v mene islamu robia proti Charlie Hebdo. (…) Nie som ani Charlie, ani žid, ani policajt.“

List vyvolal ďalšie otázky, Mahi v ňom komentoval aj svoje doterajšie aktivity: „Áno, povedal som v médiách, že islam považuje homosexualitu proti prírode, ale nikdy som nikoho ako homosexuála neoznačil, ani som nikoho nesúdil, či neodsudzoval.“

Ďalej v liste uvádza, že za svojho mentora považuje francúzskeho filozofa Rogera Garaudy. Ten počas svojho života popieral holokaust.

SkryťVypnúť reklamu

Čaká sa na výsledky Začiatkom februára vyplávali na povrch ďalšie skutočnosti. Na učiteľa bola podaná sťažnosť. Denník Le Soir píše, že predmetom tejto sťažnosti boli nemravné SMS správy medzi učiteľom a jedným alebo dvomi jeho žiakmi vo veku od 16 – 18 rokov.

Dôvodom začatia disciplinárneho konania je kontroverzný otvorený list a iniciatíva pri zostavovaní petície. Ministerka Milquetová zároveň čaká na výsledky súdneho konania, ktoré určia, či sa Mahi skutočne správal k niektorým študentom nevhodne.

Enquête pour attentat à la pudeur et harcèlement contre Yacob Mahi http://t.co/9CnrhMMm9b

— RTBF info (@RTBFinfo) 27. Březen 2015 Autor: Paulína Slováková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 132
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 070
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 395
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 353
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 124
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 532
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 164
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 882
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu