Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová sa nemusí báť, že by skončila pred súdom pre obvinenie zo zatajovania dôkazov o teroristickom útoku z roku 1994. Argentínsky odvolací súd odmietol vo štvrtok obvinenia odmietol pre nedostatok dôkazov. Prokuratúra má ešte možnosť podať jedno odvolanie.
Kirchnerová je spolu s je ďalšími politickými podporovateľmi obvinená zo snahy zahladiť údajný podiel iránskych predstaviteľov na bombovom útoku v Buenos Aires v roku 1994. Údajne spolu s ministrom zahraničia Héctor Timermanom úmyselne chránila iránskych úradníkov pred obvineniami výmenou za výhodnú obchodnú dohodu s Teheránom.
Mŕtvy prokurátor Najväčší teroristický útok v krajine zničil v júli 1994 sedemposchodovú budovu židovského kultúrneho centra v Buenos Aires a zabil 85 ľudí. Vinníka dodnes neodsúdili.
Kirchnerovú obvinil v januári Alberto Nisman, dlhoročný vyšetrovateľ prípadu útoku na židovskú budovu. Väčšina jeho dôkazov pochádza z telefonických rozhovorov, ktoré zachytili argentínske tajné služby.
Len niekoľko hodín pred jeho výpoveďou proti Kirchnerovej v Kongrese bol však nájdený zastrelený vo svojom byte. Okolnosti jeho smrti ostávajú nejasné. Jeho rodina začiatkom marca vyhlásila, že výsledky nezávislého vyšetrovania poukazujú na to, že bol zavraždený.
Smrť Nismana pobúrila Argentínu. Budúci týždeň má začať prácu tretí vyšetrovací tím, ktorý má definitívne určiť či išlo o vraždu alebo samovraždu.
Kirchnerová po celý čas všetky obvinenia odmietala. Irán rovnako popiera účasť na teroristickom útoku. Kirchnerová však nariadila rozsiahlu reformu tajných služieb a Kongres vo februári schválil zákon o vytvorení novej spravodajskej agentúry s obmedzenými právomocami.
Poškodilo to vláde Za Nismanovými obvineniami aj smrťou sú totiž podľa nej bývalí spravodajskí dôstojníci, ktorí sa snažia zvrhnúť jej vládu. Kirchnerová tvrdila, že agentúra už neslúžila potrebám ľudí avšak opozícia ju obvinila, že išlo o politicky motivovanú reformu.
Podľa Agentúry Reuters prieskumy verejnej mienky ukazujú, že prípad Nismana zvýšil túžbu argentínskych voličov po politickej zmene. Kirchnerová slúži už druhé volebné obdobie a ústava jej zakazuje uchádzať sa o prezidentské kreslo tretí krát.
Súčasný škandál poškodí vládnym kandidátom a ako sa ukazuje, najviac z neho zatiaľ ťaží prezidentský kandidát a starosta Buenos Aires, Mauricio Macri.