Londýn 1. januára (TASR) - Británia bude v budúcom roku čeliť nebývalému počtu "ťažkých a nebezpečných" problémov. Vyhlásil to v dnešnom novoročnom prejave britský premiér Tony Blair.
Hrozby vojny, teroristických útokov a hospodárskej neistoty predstavujú hlavné výzvy doma i v zahraničí, uviedol Blair s tým, že Británia je "dobre postavená", aby im čelila.
Britský premiér tiež vyzdvihol nebezpečenstvá, ktoré predstavujú Irak, al-Káida, Blízky východ a Severná Kórea, ako aj slabnúce svetové hospodárstvo.
Nikto podľa Blaira nechce vojenskú konfrontáciu s Irakom, avšak ten musia zbaviť zbraní hromadného ničenia, pretože v opačnom prípade bude svet v budúcnosti veľmi nebezpečným miestom.
Sledovaním cesty OSN poskytlo medzinárodné spoločenstvo irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi šancu na mierové odzbrojenie. Ak sa jej nechopí, bude musieť byť zbavený zbraní silou.
Predseda britskej vlády v príhovore tiež vyhlásil, že mierový proces na Blízkom východe musí pokračovať bez ohľadu na problémy.
V súvislosti s hrozbou teroristických útokov Blair uviedol, že Británia je v očiach súčasných teroristov cieľom ako každý iný štát sveta. Jediným spôsobom, ako ním prestať byť je zastavenie teroristov.
Teroristickú organizáciu Usámu bin Ládina označil Blair ako neľahkého nepriateľa, ktorý je voľne organizovaný, pôsobí v mnohých krajinách a je fanatický a extrémny bez úcty k ľudskému životu.
Británia musí naďalej zohrávať vedúcu úlohu v Európe a tento rok bude musieť urobiť možno najdôležitejšie rozhodnutie súčasnej politickej generácie - a to, či sa pripojí k spoločnej európskej mene. Blair nevidí žiadnu ústavnú prekážku vstupu do euro-zóny, ktorého politické odôvodnenie je "ohromné".
Takejto myšlienke však nie sú naklonené dve tretiny britskej verejnosti a Blair v decembri vyjadril nesúhlas so skorým vstupom. Ten by si totiž vynútil prehodnotenie plánovaných výdavkov na verejné služby v súlade dohody o stabilite euro-zóny.