Tradičná silvestrovská megapárty sa konala v centre Berlína pri zrekonštruovanej Brandenburskej bráne. V šesťstupňovom mraze obdivovali masy návštevníkov o polnoci veľkolepý ohňostroj, keď počas desiatich minút vyletelo do vzduchu asi 1800 svetlíc.
Na bulvári Pod lipami a na Ulici 17. júna sa tiesnilo asi milión ľudí. Parížske námestie pred Brandenburskou bránou bolo tak preplnené, že ho polícia musela uzatvoriť. Spestrením osláv v Berlíne bola svadba dvoch akrobatov, ktorí si povedali "áno" v závratnej výške nad Brandenburskou bránou.
Berlínska polícia bola s priebehom osláv spokojná. Podľa jej hovorcu nedošlo k takmer žiadnym narušeniam verejného poriadku. Všetci návštevníci sa riadili pokynmi a do vyhradených priestorov nedoniesli zábavnú pyrotechniku.
Viedeň pritiahla aj tento Silvester množstvo návštevníkov z Rakúska i zo zahraničia. V uliciach oslavovalo asi 650.000 ľudí, pričom sa nevyskytli závažnejšie incidenty. Nosným bodom zábavy bol v poradí 13. Silvestrovský chodník, ktorý ponúkal v centre mesta rozmanitý kultúrny program a bohatú škálu občerstvenia.
Silvestrovské oslavy boli pokojné aj v uliciach Paríža, v ktorých sa pohybovalo aj asi 7000 príslušníkov bezpečnostných síl. Na Elyzejské polia prišlo podľa odhadov polície asi 450.000 ľudí, ďalších 50.000 sa zabávalo v centre mesta. Parížske metro premávalo prvýkrát zadarmo a celú noc, keďže úrady sa nažili obmedziť používanie súkromných vozidiel.
V Štrasburgu, ktorý býva na prelome rokov tradične dejiskom výtržností mladých ľudí, bol tiež relatívny pokoj. Do skorých hodín nového roku zhoreli "iba" štyri autá, čo je v porovnaní so 40 podpálenými vozidlami spred roka neporovnateľne menej.
Londýn na rozdiel od iných európskych metropol neorganizoval žiadne veľkolepé oslavy Silvestra. Veľké námestia boli aj kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam skoro ľudoprázdne. Úrady uzavreli kvôli stavebným prácam dokonca aj Trafalgarské námestie, tradičné miesto zábavy.
Ústredie Scotland Yardu vyslalo do ulíc Londýna 2000 policajtov. Oblohu osvetlilo o polnoci len zopár ohňostrojov. Príchod nového roku oznámil dvanástimi údermi zvon Big Ben.
Ľuďom žijúcim na atlantickom pobreží Španielska pokazila oslavy príchodu roku 2003 nedávna havária tankera Prestige. Podľa miestneho zvyku obyvatelia zjedia s údermi zvonov oznamujúcimi polnoc dvanásť bobúľ hrozna, ktoré majú priniesť šťastie.
V najviac postihnutej rybárskej dedine Muxía zorganizovala súkromná televízna stanica celoštátne vysielanú silvestrovskú oslavu so španielskymi hviezdami populárnej hudby.
V Madride sa zhromaždili tisíce ľudí pred vežovými hodinami na Puerta del Sol. Veľa prítomných držalo na protest proti prístupu vlády k havárii tankera transparenty s nápisom "Nunca máis" (Nikdy viac).
Mokrý vstup do nového roku zažili tisíce ľudí v centre Belehradu, ktorých prekvapil silný dážď. V meste sa konali koncerty a vystúpenia divadelných súborov. Nechýbal ani oficiálny ohňostroj a výstrely zo zbraní do vzduchu, ktorých bolo menej ako po iné roky.
V Taliansku zvýšili bezpečnostné opatrenia vo Vatikáne, na letiskách a veľvyslanectvách USA a Izraela. Pápež Ján Pavol II. ukončil rok tradičnou novoročnou kázňou. "Poďakujme Bohu z hĺbky našich sŕdc za všetky dobrodenia, ktoré nám štedro dal počas uplynulých dvanástich mesiacov," povedal 82-ročný pápež veriacim zhromaždeným v Bazilike sv. Petra.
Ruský prezident Vladimir Putin adresoval svojej problémami sužovanej krajine triezve, no pozitívne posolstvo. V televíznom prejave uviedol, že v súlade s peknou dávnou tradíciou venovania darčekov na Nový rok by mali obyvatelia Ruska dať svojim blízkym to najcennejšie a najdrahšie - teplo, pozornosť a lásku.
V mimoriadnej zime v prevažnej časti Ruska hliadkovalo v uliciach miest asi 250.000 policajtov po nedávnych teroristických útokoch v moskovskom divadle a na sídlo Kremľom podporovanej administratívy v Čečensku. Moskovská radnica okrem toho zakázala obchodom v centre mesta predávať alkohol, aby zabránila násiliu.