Sydney 1. januára (TASR) - V obave pred útokmi teroristov sprevádzali tohtoročné silvestrovské oslavy v mnohých krajinách sveta prísne bezpečnostné opatrenia, avšak aj prosby za mier.
V austrálskom Sydney zaplnil prístav napriek dôkladnej policajnej kontrole asi miliónový dav. Privítať Nový rok mierovým posolstvom však prišlo menej ľudí než po minulé roky. Ohňostroje vyvrcholili stvárnením holubice s olivovou ratolesťou a následným slovom "Mier".
Nový Zéland, jeden z prvých štátov sveta, ktoré vítali príchod roku 2003, oslavoval tiež pokojne. V najväčšom meste Auckland odpálili ohňostroj z 328-metrovej Sky Tower za ovácií davov v okolitých uliciach.
V Ázii však nemali všetky oslavy nadšený charakter. V centre Soulu sa zišlo najmenej 20.000 Juhokórejčanov so sviečkami na demonštrácii proti smrti dvoch školáčok, ktorých zrazilo vozidlo americkej armády.
Ázijský región je v stave zvýšenej pohotovosti od 12. októbra, kedy si bombové útoky na indonézskom ostrove Bali vyžiadal životy takmer 200 ľudí, prevažne zahraničných dovolenkárov. Z výbuchov vinia radikálnu skupinu spojenú s teroristickou organizáciou al-Káida.
Indonézia usporiadala hlavné oslavy práce na Bali. Po modlitbách za obete a prísľuboch boja proti terorizmu tu vo vzdorovitom geste prezidentka Megawati Sukarnoputrí udrela o polnoci na gong blízko miesta útoku.
Na podujatí vysielanom televíziou sa zúčastnili tisíce ľudí. Celkovo malo v najľudnatejšej moslimskej krajine sveta službu vyše 200.000 príslušníkov bezpečnostných síl.
V malajzijskej metropole Kuala Lumpur sa mimoriadna ochrana týkala najmä dvojice výškových budov Petronas Towers, ktoré sú so 452 metrami najvyššími na svete. Skokom z nich leteli v ústrety novému roku odvážni skokani.
Oprávnenosť znepokojení sa potvrdila na juhu Filipín, kde krátko pred polnocou zahynulo pri výbuchu bomby odpálenej podozrivými moslimskými separatistami najmenej šesť osôb a ďalších 30 ich utrpelo zranenia. Násilie poznačilo príchod nového roka aj v Kašmíre, kde si prestrelky vyžiadali 11 obetí na životoch.
Pakistan, ktorý už vyše polstoročia vedie spory o himalájsky región s Indiou, tiež zintenzívnil bezpečnostné opatrenia počas osláv Nového roku. Mnohí náboženskí vodcovia ich totiž považujú za západný úpadok smerujúci proti islamským tradíciám.
Najväčšie pakistanské mesto Karáčí, ktoré v roku 2002 zaznamenalo viacero teroristických útokov na cudzincov, zakázalo hotelové večierky v ohľade na citlivosť moslimov.
V afganskom Kábule sa okrem súkromných večierkov usporiadaných prevažne cudzincami očakávalo len málo novoročných osláv. Príslušníci medzinárodných mierových síl, zvyknutí skôr na vojenskú než mierovú pyrotechniku, zvažovali, či majú polnoc uvítať ohňostrojmi.
V Japonsku zaplnili milióny ľudí svätyne a chrámy. Podľa polície sa neobjavili žiadne konkrétne varovania pred teroristickou aktivitou. V neustále prísne stráženom Pekingu nebolo jasné, či opatrenia posilnili kvôli Novému roku, ktorý tu veľmi neoslavujú.