Kuvajt 31. decembra (TASR) - Obyvatelia Kuvajtu pevne dúfajú, že súčasný politický režim v susednom Iraku padne - nedôverujú však USA, ktoré v roku 1991 výrazne prispeli k oslobodeniu krajiny, keď sa jej zmocnili vojská Saddáma Husajna. Vyplýva to informácií, ktoré dnes uverejnila tlačová agentúra Reuters.
Zatiaľ čo niekoľko tisíc amerických vojakov sa na kuvajtsko-irackých hraniciach pripravuje na vojnu s Bagdadom, obyvatelia krajiny, ktorú by mali ochraňovať, sa stavajú skepticky voči ich misii. V Kuvajte rastie predovšetkým kritika amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorého zahraničná politika si vyslúžila prívlastok "kovbojská".
Mnohí obyvatelia bohatého emirátu na pobreží Perzského zálivu, či sú to islamskí fundamentalisti alebo rešpektovaní politici, sú presvedčení, že Washington vo svojej vojne proti terorizmu zašiel príliš ďaleko. Bushove vyjadrenia o možnosti jednostranného riešenia irackej krízy v nich vyvolávajú značné obavy.
"Ak má niekto zvrhnúť Saddáma, mali by to byť sami Iračania," ozýva sa z úst Kuvajťanov. Renomovaní právnici sa tiež obávajú toho, že ak USA zvrhnú vládu v Iraku, môžu tak urobiť aj v celom regióne.
Protiamerické nálady v Kuvajte sa s americkými prípravami na vojnu neustále stupňujú. V posledných mesiacoch sa americkí vojaci v krajine stali terčom viacerých ozbrojených útokov.
1 alz dem