Berlín/Peking 30. decembra (TASR) - Poprední nemeckí politici, od kancelára Gerhard Schrödera po parlamentných lídrov vládnucich sociálnych demokratov a Strany zelených, strávili dnešný deň zmierňovaním polemiky o tom, či Berlín mení svoj postoj voči prípadnej vojne v Iraku.
Hlavné titulky na prvých stranách nemeckých denníkov sa zameriavali vyjadrenia ministra zahraničných vecí Joschku Fischera, ktorý pre týždenník Der Spiegel uviedol, že nemôže vylúčiť hlasovanie Nemecka v Bezpečnostnej rade OSN za rezolúciu o vojenskom zásahu proti Iraku. Vylúčil však možnosť nemeckej účasti na ňom.
Podľa tlače ide o predzvesť zmeny v tvrdom odpore Berlína voči vojne v Iraku, ktorý pomohol Schröderovi vyhrať septembrové voľby. Samotný kancelár, ako aj predsedovia poslaneckých klubov SPD a Zelených Franz Müntefering a Krista Sagerová však dnes odmietli špekulácie o politickom obrate.
Schröder počas návštevy Číny nazval rozruch "veľkým krikom pre nič" a vyhlásil, že správy v tlači boli prehnanou interpretáciou záležitosti. Fischerove slová pre Der Spiegel odrážajú podľa kancelára postoj nemeckej vlády, pričom minister a vicekancelár len upozornil, že nie je možné predpovedať, o akých rezolúciách a za akých okolností bude musieť Nemecko hlasovať.
Podľa kancelára možno vojenskej intervencii v Iraku stále zabrániť, treba však trvať na tom, aby bol Irak odzbrojený v prípade, ak má zbrane hromadného ničenia. Schröder dúfa, že sa to podarí dosiahnuť prostredníctvom medzinárodného tlaku.
Müntefering medzitým uviedol, že na stanovisku Berlína sa nič nezmenilo a Nemecko sa na vojne v Iraku nezúčastní. Podľa Sagerovej Fischer vo svojich vyjadreniach len vysvetľoval, že si neželá žiadne dohady o tom, čo sa môže stať.