NEW YORK. Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Jamal Benomar varoval v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady svetovej organizácie, že terajšie udalosti privádzajú túto arabskú krajinu "na pokraj občianskej vojny".
Všetky strany vyzval, aby z neho ustúpili a vyriešili konflikt mierovo, informovala agentúra AP.
Benomar vo vystúpení pred BR OSN prostredníctvom videospojenia z Kataru opakovane zdôraznil, že "mierový dialóg je jedinou možnosťou, ktorú máme".
Patová situácia
Tento názor vyjadrila aj rada vo vyhlásení, v ktorom potvrdila pripravenosť podniknúť "ďalšie opatrenia" proti každej strane, ktorá bráni ceste k mieru v Jemene. Mohlo by to znamenať nové sankcie, prípadne iné kroky.
Podľa Benomara by bolo "ilúziou" domnievať sa, že by šiitskí povstalci známi ako húsíovia, ktorí kontrolujú veľkú časť severu Jemenu vrátane hlavného mesta Saná a presúvajú sa južne za podpory časti príslušníkov armády, mohli uspieť pri ovládnutí celej krajiny.
Rovnako mylné je myslieť si, že by prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí, ktorý tento mesiac utiekol do juhojemenského Adenu, dokázal zhromaždiť dostatočné sily na "oslobodenie krajiny od húsíov", uviedol vyslanec.
Al-Káida chce chaos
Varoval tiež, že ktokoľvek, kto tlačí Jemen jedným z týchto smerov, vytvára pôdu pre zdĺhavý konflikt po vzore Iraku, Sýrie a Líbye. Existujú obavy, že jemenská odnož al-Káidy, skupina al-Káida na Arabskom polostrove, využije súčasnú nestabilitu na vytváranie ďalšieho chaosu.
Rada OSN v predsedníckom vyhlásení podporila legitímnosť Hádího a odsúdila ofenzívu húsíov. Vyzval okrem toho všetky krajiny, aby nezasahovali do záležitostí Jemenu.
Veľvyslankyňa USA pri OSN Samantha Powerová uviedla, že ak sa ozbrojený konflikt v krajine rýchlo neskončí, následky budú naďalej pociťovať samotní Jemenčania. Poukázala na to, že viac než 60 percent z takmer 16 miliónov obyvateľov Jemenu potrebuje humanitárnu pomoc.