Ašchabad 30. decembra (TASR) - Popredného predstaviteľa turkménskej opozície a bývalého vicepremiéra Borisa Šichmuradova odsúdili dnes na doživotie za údajný pokus o atentát na prezidenta Saparmurata Nijazova. Šichmuradova najprv odsúdili na 25 rokov väzenia, následne však zmenili ústavu a trest zmenili na doživotie. S odvolaním sa na turkménsku televíziu o tom informovala francúzska tlačová agentúra AFP.
Šichmuradov sa v nedeľu v televíznom vysielaní priznal k zorganizovaniu sprisahania a nevydareného pokusu o atentátu na prezidenta 25. novembra. Nijazov zo streľby vyviazol bez ujmy, zranení boli štyria policajti. Zahraniční pozorovatelia však vyslovili podozrenie, že atentát bol zinscenovaný a Šichmuradovovo priznanie vynútené mučením.
Najvyšší súd najprv odsúdil Šichmuradova na päťročný pobytu vo väzení a 20 rokov v pracovnom tábore. Okrem toho musí podľa rozhodnutia súdu turkménskemu štátu nahradiť straty, ktoré "v dôsledku atentátu utrpelo hospodárstvo krajiny".
Trest bol však ihneď zmenený na doživotie, keď Turkménska národná rada na dnešnom mimoriadnom zasadaní pod vedením prezidenta Nijazova zmenila ústavu a zvýšila maximálnu možnú hranicu trestu odňatia slobody z doterajších 25 rokov na doživotie.
Prezident Nijazov sa na zasadaní vyše 3000-člennej národnej rady vyslovil proti prípadnému trestu smrti nad Šichmuradovom, ktorý požadovali občania na vládou zorganizovaných pouličných demonštráciách v Ašchabade.
Štyroch údajných komplicov bývalého turkménskeho vicepremiéra a ministra zahraničných vecí, z ktorých dvoch úrady zatkli a dvaja sú v zahraničnom exile, odsúdil najvyšší súd na rovnaký trest - 25 rokov väzenia, ktorý by mali v najbližšom čase zmeniť na doživotie.
Prezidenta Nijazova, ktorý sa necháva oslovovať Turkmenbaši - otec všetkých Turkménov, v roku 1999 parlament jednohlasne zvolil za doživotného prezidenta Turkménska. Počas dlhej vlády od roku 1985 si Nijazov vytvoril kult osobnosti, potláča opozíciu a kontroluje médiá v tejto krajine bohatej na ložiská ropy.
Šichmuradov, vodca Národného demokratického hnutia Turkménska, ktorý dobrovoľne odišiel do USA, viackrát obvinil Nijazova z "hrôzovlády" a porušovania ľudských práv. Turkménsko neúspešne žiadalo o vydanie Šichmuradova z USA kvôli obvineniam z korupcie.