Paríž 30. novembra (TASR) - Otázku, či sa americký prezident George W. Bush zmýlil vo veci medzinárodnej krízy, rozoberá v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Na jednej strane Bushova administratíva pripravuje vojnu proti Iraku, ktorý nemá jadrovú bombu a súhlasil s prítomnosťou asi 100 zbrojných inšpektorov OSN na svojom území. Na druhej strane odmieta hovoriť o kríze v súvislosti s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou, ktorá o sebe vyhlasuje, že vlastní jadrovú zbraň. Režim Kim Čong-ila v uplynulých dňoch oznámil, že znova otvoril reaktor, schopný produkovať plutónium, a cez víkend začal z KĽDR vypovedávať inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), poznamenáva denník.
V USA narastá počet otáznikov k tejto schizofrenickej rétorike. Počas uplynulého víkendu George W. Bush znova pohrozil vojnou irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, hoci ten odovzdal zoznam s 500 menami vedcov, čo sa podieľali na vývoji zbraní hromadného ničenia. Služby amerického prezidenta medzitým odhalili nový prístup k problematike KĽDR, ktorý nesie označenie obmedzenie na mieru: v princípe ide najmä o ekonomické sankcie. Minister zahraničných vecí Colin Powell sa v nedeľu pokúsil oddramatizovať situáciu s KĽDR, keď vyhlásil, že nejde o krízu, ale len o veľmi znepokojujúcu problematiku.
Mnohí odborníci na kórejský polostrov zastávajú názor, že hrozba Pchjongjangu je oveľa naliehavejšia ako už kontrolovaný Bagdad. Režim Kim Čong-ila pochopil, že diskutovaním s predstaviteľmi americkej administratívy nič nedosiahne, lebo G. W. Bush zaradil KĽDR medzi krajiny zla. Pchjongjang sa vzdal politiky zbližovania s Kórejskou republikou, ktorej princípom bolo uprednostňovanie dialógu a pomoci. Pchjongjang predpokladá, že Washington, zamestnaný zmenou režimu v Bagdade, sa neodváži preventívne zaútočiť aj na jadrové zariadenia v KĽDR a chce za ten čas urýchlene vyrobiť jadrové zbrane. KĽDR umožnia definitívne odstrašiť USA od útoku na ňu, dokonca by mohla predstavovať stálu hrozbu vo svete.
Cieľom taktiky obmedzenia na mieru je presvedčiť susedov KĽDR, aby s ňou neobchodovali, ak nezmení postoj. Washington chce celú vec predložiť aj pred OSN, aby požiadal o ekonomické a politické sankcie. Takýto nátlak však nemôže dlho trvať v krajine, ktorá trpí hladomorom: jej 22 miliónov obyvateľov priamo závisí od potravinovej pomoci. Štyrom štátom susediacim s KĽDR - Kórejská republika, Čína, Rusko a Japonsko - sa nepáči taká politika, lebo sa obávajú, že celý región sa dostane do chaosu, podčiarkol Libération.