MADRID. Tisíce ľudí vyšli v sobotu do centra španielskej metropoly Madrid, kam prišli vyjadriť nespokojnosť so sociálnou a hospodárskou situáciou v krajine.
Organizátori protivládneho Pochodu za dôstojnosť hovoria o účasti 20-tisíc ľudí. Akcia a nezaobišla bez násilia, ktorého sa dopustili desiatky z prítomných. Prítomní policajti zasiahli a zadržali takmer dvadsať ľudí.
Španielske hospodárstvo sa prepadlo do recesie po prasknutí bubliny na realitnom trhu v roku 2008. V záujme záchrany bankového systému Madrid prijal medzinárodnú finančnú pomoc a vláda premiéra Mariana Rajoya nastolila tvrdé úsporné opatrenia. Krajina však aktuálne čelí rekordne vysokej miere nezamestnanosti.
Voliči môžu vláde vystaviť účet v jesenných voľbách. Favoritom je mimoparlamentná ľavicová strana Podemos, ktorá vyzýva na koniec úsporným opatreniam a chce vyťažiť z januárového historického volebného úspechu gréckej strany SYRIZA.
Gruzínci išli proti vláde
Desaťtisíce Gruzíncov v sobotu zase pochodovali centrom hlavného mesta Tbilisi s cieľom vysloviť nespokojnosť s hospodárskou a bezpečnostnou situáciu v krajine. Prítomní na jednom z najväčších verejných podujatí v kaukazskej republike za uplynulé roky žiadali odstúpenie vlády, ktorá je podľa nich zodpovedná za pád hodnoty národnej meny.
Akciu zorganizovalo a viedlo opozičné hnutie exprezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého od moci pred viac ako dvoma rokmi odstavila súčasná administratíva.
Davu sa prihovoril aj samotný Saakašvilii. Stalo sa tak prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky, na ktorej naživo vysielali jeho príhovor z Bruselu. Ako exprezident uviedol, "Gruzínsko smeruje do priepasti a všetci to cítia".
Prehral v roku 2012
Saakašviliho k moci v Gruzínsku vyniesla takzvaná ružová revolúcia z roku 2003. Prozápadný líder a úzky spojenec USA sa však postupne dostával pod paľbu kritiky pre údajné svoje autoritárske praktiky. V roku 2008 navyše vypukla vojna s Ruskom, pre ktoré je odvtedy nežiadanou osobou.
Pri moci sa napriek protestom udržal, no parlamentné voľby na jeseň roku 2012 jeho hnutie prehralo a k moci sa dostala opozícia.
Nová vláda navyše začala vyšetrovania a stíhania členov jeho vlád. Samotného exprezidenta stíhajú pre prekročenie právomocí či použitia sily voči demonštrantom pred ôsmimi rokmi.