Záhreb 8. júla (TASR) - Spoluzodpovednosť Chorvátov za vojnové zločiny, spáchané počas srbsko-chorvátskej vojny v rokoch 1991 až 1995, dnes verejne priznal chorvátsky prezident Stipe Mesič. Urobil tak vo vyhlásení, v ktorom podporil sobotňajšie rozhodnutie vlády o zatknutí dvoch chorvátskych občanov, obvinených z vojnových zločinov a ich vydaní pred medzinárodný súd v Haagu.
"Je dobre známe, že počas vojny sa vojnových zločinov dopúšťala aj chorvátska strana. K týmto zločinom došlo po operáciách Búrka, Blesk a Medak. A pravdepodobne to nie je všetko," vyhlásil chorvátsky prezident.
Rozhodnutie reformného kabinetu vyvolalo vládnu krízu, keď na protest proti nemu vystúpila z vládnej koalície druhá najsilnejšia strana Chorvátska sociálnoliberálna strana (HSLS). V reakcii na to premiér Ivica Račan oznámil, že budúci týždeň požiada v parlamente o vyjadrenie dôvery.
Chorvátsky prezident v súvislosti s haagskym tribunálom zdôraznil, že ICTY "nesúdi národy, ale podozrivých". "Haag nikdy nespochybnil vlastenecký charakter (srbsko-chorvátskej) vojny, ani legitimitu alebo legálnosť istých operácií. To však neznamená, že tam nedošlo k zločinom," dodal S. Mesič.
Ako v komuniké pripomína S. Mesič, až doteraz haagsky tribunál neobvinil žiadneho podozrivého príslušníka chorvátskej armády. Prezident zároveň vyhlásil, že prípadných členov armády, ktorí budú vydaní pred ICTY, z titulu najvyššieho veliteľa ozbrojených síl pozbaví povinnosti zachovávať vojenské tajomstvo.
Stipe Mesič sa odmietol zúčastniť na krízovom rokovaní kabinetu, ktoré o zatknutí obvinených Chorvátov rozhodlo, pretože podľa vlastných slov nechcel vytvárať nátlak na suverénnu vládu.
Podľa prvých špekulatívnych správ chorvátskych médií, by obvinenými chorvátskymi občanmi mali byť dvaja armádni generáli Ante Gotovina a Rahim Ademi. Gotovina sa má zodpovedať za vojnové zločiny počas bojov o oblasť Krajiny, ktorú v roku 1995 ovládli povstaleckí chorvátski Srbi. Okrem iných sa mu vytýka, že dal príkaz na delostrelecký útok na nemocnicu v Knine.
Generála Ademiho, ktorý má albánsky pôvod a slúži naďalej v chorvátskej armáde, obviňujú, že počas operácie Medak v oblasti Liky vypálil 11 srbských dedín a nechal popraviť 80 osôb. Oficiálne miesta mená oboch generálov nepotvrdili.