Londýn 29. decembra (TASR) - Po dvoch pohreboch, dvoch škandáloch s komorníkmi a Zlatom jubileu popularita britskej kráľovskej rodiny dostala vážne trhliny, vyplýva z najnovšieho prieskumu, ktorý dnes zverejnili britské noviny Observer.
Z prieskumu vyplýva, že iba jeden z dvoch Britov je presvedčený, že Windsorovci zotrvajú na britskom tróne ešte viac ako 20 rokov. Jeden zo štyroch opýtaných je presvedčený, že monarchia neprežije viac ako desať rokov po smrti kráľovnej Alžbety II., ktorá má teraz 76 rokov.
Práve kráľovná označila rok 1992 za annus horribilis - rok hrôzy, keď vrtkavé manželstvá jej detí sužovali škandály a Windsorský zámok poškodil požiar. O desať rokov neskôr úmrtie a škandál strhli pozlátku z osláv jej Zlatého jubilea. Vo februári tohto roku zomrela jej sestra Margaret, po nej o sedem týždňov neskôr vo veku 101 rokov skonala aj kráľovná matka.
Odchod obľúbenej kráľovnej matky vyvolal prílev náklonností a sympatií pre kráľovnú počas jej úspešných letných osláv pri príležitosti Zlatého jubilea.
Ale potom, ako píše britská agentúra Reuters, sa kráľovský tobogan vykoľajil, keď sa súdny proces s bývalým komorníkom zosnulej princeznej Diany Paulom Burrellom v novembri tohto roku skončil dramaticky. Bývalého sluhu zbavil súd obvinenia z krádeže viac ako 300 osobných vecí patriacich Diane, keď si kráľovná Alžbeta náhle spomenula, že jej kedysi povedal, že ich berie k sebe do úschovy. Súd s ďalším bývalým komorníkom Haroldom Brownom sa o mesiac neskôr skončil podobne.
Dlhoročný komentátor udalostí okolo kráľovskej rodiny Robert Lacey vtedy povedal: "Zlaté jubileum nepochybne zatienili škandály kráľovských sluhov...Preto neprekvapuje, že to všetko zanechalo v mysli verejnosti trpký pocit."
Avšak to nebol koniec kráľovských problémov v "roku hrôzy II".
V najhoršej kríze, ktorá postihla monarchiu od rozpadu manželstva Diany a princa Charlesa, sa objavili obvinenia z homosexuálneho znásilnenia a sprenevery medzi ľuďmi z okolia nasledovníka trónu. Potom kráľovná, jedna z najbohatších žien sveta, súhlasila, že bude platiť rentu za luxusný byt princa a princeznej z Kentu v Kensingtonskom paláci. Tým vyvolaný hnev verejnosti sa odrazil v prieskume verejnej mienky v novinách Observer. Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí sú presvedčení, že daňoví poplatníci by nemali uhrádzať účty kráľovskej rodiny, a to z 34 na 41 percent. Okrem toho iba 26 percent opýtaných si myslí, že kráľovná má kontakt s každodenným životom.
Ale kráľovná, ktorú v prieskume prevažná väčšina respondentov pochválila ako usilovného veľvyslanca Británie, nenaznačila, že by odstúpila. Vo vianočnom posolstve rázne odmietla akékoľvek povesti o abdikácii, keď národu povedala, že bude naďalej pokračovať v reprezentácii krajiny.