Peking 29. decembra (TASR) - Čína a Nemecko zastávajú rovnaký postoj v otázkach Iraku, Severnej Kórey i Afganistanu. Zhodli sa na tom na dnešných rozhovoroch v Pekingu čínsky premiér Ču Žung-ťi a nemecký kancelár Gerhard Schröder s tým, že ich krajiny sa budú spoločne usilovať o vyriešenie irackej krízy.
Čína, jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, nepodporila vojenský zásah voči Bagdadu, takéto rozhodnutia však ani nevylúčila. Podľa Schröderových slov by Nemecko a Čína mali a budú v Bezpečnostnej rade úzko spolupracovať.
V súvislosti so zámerom KĽDR obnoviť prevádzku jadrového programu, zastaveného na základe dohody s USA a Južnou Kóreou z roku 1994, obaja predsedovia vlád vyjadrili názor, že Pchjongjang by mal dodržiavať svoje záväzky.
Schröder sa v pondelok v Pekingu stretne s čínskym prezidentom Ťiang Ce-minom a jeho nástupcom, viceprezidentom a novým generálnym tajomníkom Komunistickej strany Číny Chu Ťin-tchaom. Neskôr odletí do Šanghaja, kde prednesie prejav na tamojšej univerzite, ktorá mu má udeliť čestný doktorát.
Vrcholným bodom Schröderovej trojdňovej návštevy Číny bude prvá oficiálna jazda na modernej magnetickej železničnej dráhe spájajúcej finančnú štvrť východočínskej metropoly s jej novým medzinárodným letiskom Pchu-tong.
Vlak prezývaný maglev (magnetic levitation) jazdí na magnetickej poduške, ktorá znižuje odpor a umožňuje mu dosahovať rýchlosť do 430 kilometrov za hodinu. Šanghaj je prvým mestom na svete s komerčnou prevádzkou takéhoto vlaku a dúfa, že to vylepší jeho imidž globálneho obchodného a technologického centra.
Nemecko zasa očakáva, že trať dlhá 31 kilometrov postavená nemeckým konzorciom Transrapid za 1,3 miliardy eúr bude predzvesťou väčších kontraktov v USA a Číne. Tri vlakové súpravy dopravili do Číny v auguste a inžinieri z oboch štátov sa ponáhľali, aby stavbu ukončili včas na skúšku deň pred Novým rokom.
Čína uvažuje o ďalšej 200-kilometrovej trase zo šanghajského letiska do mesta Chang-čou a oveľa ambicióznejšom projekte - traťou spájajúcou Šanghaj s 1250 kilometrov vzdialeným Pekingom.